همیشه روزگار اینطوری بوده است که وقتی قرار است به مهمانی شخصی برویم از قبلش خودمان را در آینه براندازمی‌کنیم تا اگر عیب و ایرادی در ماست آن را برطرف کنیم و بعد به دید و بازدید برویم. مخصوصا اگر میزبان کسی باشد که تابحال میزبانیش را ندیده‌ایم و تازه بار اول است که می‌خواهیم مهمانش باشیم. آن وقت است که از فکر و ذکر این مهمانی، خواب از سرمان می‌پرد و تا چند شب قبلش فقط و فقط به آن فکر می‌کنیم. 

قرار است که ماه رمضان به مهمانی بزرگی برویم که برایمان سنگ تمام گذاشته‌ و می‌خواهد ما را از هر جهت غافلگیرکند. کاری هم ندارد که مهمانش چه کا‌ره است، همین که خودش را به آن برساند برای او کافی است. تمام خار و خاشاک راه را برایمان جمع کرده و می‌خواهد در این راه گزندی به هیچ کس نرسد، دست شیطان را از پشت بسته است تا گمراه نکند و به همه سپرده است که شیطانی در کار نیست مگر اینکه خود نخواهید و نتوانید. حالا اگر از این همه دعوت و فراخوانی بگذریم، هیچ کس را پیدا نمی‌کنیم که به مهمانش این همه جایزه و پاداش بدهد. کجا را سراغ دارید که در عوض خوابیدن مهمانش پاداش بدهند یا حتی نفس کشیدن، هر طور هم که فکر کنی می‌بینی دم و بازدم هوا چرا باید ثواب داشته باشد، به هیچ کجا نمی‌رسی جز اینکه می‌خواهند بی‌حساب به تو ببخشند. حالا من به تو می‌گویم چنین است و غیر از این نیست که خداوند خوب میزبانی است تا حدی که بی‌حساب می‌بخشد، اصلا دوست دارد که بذل و بخششی کند که همه انگشت به دهان بمانند. درهای رحمت و بخشش را باز گذاشته تا بنده سراپاتقصیرش پشت در نماند، برکت را ره توشه‌اش می‌کند تا اگر کاهل بود دست خالی برنگردد، پاداش خواندن یک آیه از قرآنش را، برابر با ختم قرآنش در ماههای دیگر و پاداش یک رکعت نمازش را برابر با ۷۰ رکعت نماز در ماههای دیگر قرار داده است، حتی خودش به مهمانانش یاد داده که هر چه می‌خواهند و حاجت دارند بر زبان جاری کنند و آنقدری مهربانیش را می‌گستراندکه حتی تنبل ترین و کاهل ترین آدمها هم بخاطر خوابشان پاداش بگیرند. 

راه بهشت از این مهمانی رفتنها می‌گذرد و آمرزشش را این‌چنین قرار داده است که تو فقط باید اراده کنی و بخواهی و قدم برداری. فقط تنها تفاوتی که دارد این است که این مهمانی خوردن ندارد بلکه برعکس باید دهان ببندی و زبان نگه داری، از آن چیزهایی که حکم فریفتن دارد و تو را دور می‌کند. آن‌هم نه بخاطر خودش بلکه بخاطر تیغهایی که بر بدنت می‌نشیند. از بعضی چیزها باید بگذری تا او هم از تو بگذرد، پا بگذاری روی خودت و بشوی آنی که او می‌خواهد. آن گاه که دوباره از اول شروع کردی و خودت را ساختی می‌بینی، عجب بزرگ شده‌ای که هیچ وقت فکرش را هم نمیکردی.

و در آخر برایتان میگویم:« گر گدا کاهل بُوَد، تقصیر صاحب خانه چیست؟».
کلیدواژه ها: رمضان, ماه خدا, ماه مهمانی

توسط لاله سرخ , 485 کلمات


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 2 خرداد 1397نظر دهید »

رحمت بی بدیل ماه خدا 

انس بن مالک می‌گوید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر پله اول منبر بالا رفت و فرمود: «آمین» پس بر پله دوم منبر با لا رفت و فرمود «آمین» [۱] سپس بر پله سوم منبر بالا رفت و فرمود: «آمین» آنگاه بالای منبر نشست. اصحاب گفتند: ای رسول خدا! برای چه آمین گفتی؟ فرمود: هنگام صعود بر منبر جبرئیل نزد من آمد و در زمانی که در پله اول بودن گفت: به خاک مالیده باد بینی انسانی که نام ترا بشنود و لی برتو صلوات نفرستند. پس من گفتمی آمین. زمانی که در پله دوم بودم گفت: به خاک مالیده باد بینی انسانی که پدر و مادر خود را درک کند ولی اهل بهشت نشود، پس من گفتم: آمین. و زمانی که در پله سوم بودم گفت: به خاک مالیده باد بینی انسانی که ماه رمضان را درک کند ولی کاری نکند که مشمول رحمت واسعة الهی شود، پس من گفتم: آمین. [۱]

———-
[۱]: آمین یعنی خدایا مستجاب کن.

[۲]: بحار الانوار، ج۹۶، ص۳۴۷.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 2 خرداد 1397نظر دهید »
اعتماد

فقط کسانی که گوشت مُرده نمیخورند، مرده‌ها را توی خاک دفن میکنند.

به کسانی که از دیگران بدگویی میکنند، اعتماد نکنید!

اینها همان مرده‌خوارها هستند!
 
اعتماد ,بدگویی ,راز ,غیبت


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 2 خرداد 1397نظر دهید »
اخلاص در علم آموزی

اخلاص در علم آموزی

در مسئله تعلیم و تعلم، انگیزه علم آموزی از خود فراگیری دانش مهم تر است. رسول اکرم صلی الله علیه و آلهدر کلامی فراگیر و جامع فرموده است: «نِیَّةُ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنْ عَمَلِهِ؛ نیت مؤمن، بهتر از عمل اوست. » [۱] 


از دیدگاه اسلام، کار اخلاقی و ارزشمند کاری است که تنها برای خشنودی خداوند انجام شده باشد.
دانش پژوه باید از همان آغاز، در خالص سازی نیتش بکوشد و مراقب باشد تا ارزش علم در نظر او کم نشود. تعلیم و تعلمی که این اندازه اهمیت دارد، نباید با انگیزه‌های پستی چون رسیدن به مقام‌های دنیایی، کسب شهرت اجتماعی، جلب نظر و احترام مردم و کسب مال و شغل بهتر آلوده شود. اگر کسی با اخلاص در پی دانش گام بردارد، دارای منزلتی شایسته می‌گردد. به فرموده پیامبر، نشانه خلوص انسان در علم آموزی این است که:
هر دری از دانش که برای او گشوده می‌شود، خواری و خود کم بینی اش در برابر خود؛ فروتنی اش در برابر مردم؛ ترسش در برابر خداوند و تلاشش در امور دینی افزایش می‌یابد. چنین شخصی از علمش بهره می‌برد. پس شما نیز از دانش او بهره گیرید. کسی که برای به دست آوردن دنیا و منزلت نزد مردمان و موقعیت نزد حاکمان در پی تحصیل دانش باشد، هر دری از دانش که برای او گشوده می‌شود، خود بزرگ بینی اش در برابر خودش و مردم و غرورش در برابر خداوند و ستم کاری اش در حق دین افزایش می‌یابد.[2] چنین
فردی از علمش بهره ای نمی برد. [3]
———-
[۱]:  بحارالانوار، ج ۷۰، ص ۱۸۹.

[2]:[زمزم هدایت: نگارینه ای از سخنان رسول خدا صلی الله علیه و اله   ، اقبال حسینی نیا،صفحه ۲۴]

[3]:  بحار الانوار، ج ۲، ص ۳۴.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 2 خرداد 1397نظر دهید »
حجاب

موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 2 خرداد 1397نظر دهید »
..

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
روزه

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
ماه خدا

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
یاد خدا

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
حدیث نورانی

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
حدیث زندگانی

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 1 خرداد 1397نظر دهید »
فلسفه روزه

در روایات ما یک سری حکمت های ظاهری روزه را بیان می کند هشام بن حکم از امام صادق (ع) می پرسد: چرا روزه گرفتن برمردم واجب شد؟امام فرمود:برای این که فقیر وغنی هر دو در امساک یکسانندوهر دو نباید بخورند و بیاشامند .افرادی که دارا هستندو همیشه سیرند رنج گرسنگی را تحمل نکردندلذا بوسیله روزه گرفتن رنج گرسنگی را تحمل می کنند تا درد گرسنگان را بچشند…

این نازل ترین درجه روزه گرفتن است ،انسان در غیر ماه مبارک هم نباید آنقدر بخورد که همیشه سیر باشد ودرد گرسنگان را نچشد.

منبع: کتاب اسرار عبادات آیت الله جوادی آملی،ص84


موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 29 اردیبهشت 1397نظر دهید »
برگزاری درس اخلاق با موضوع آفت های زبان

 

برگزاری درس اخلاق با موضوع آفت های زبان (با حضور استاد ارجمند سرکار خانم امینی)

1- ساده و کمترین آفت زبان سخن گفتن مباح است.

2- غوطه ور شدن در باطل که همان سخن گفتن درباره معاصی و گناهان است .پیامبر (ص) می فرمایند: گاهی انسان سخنی می گوید که همنشینان او می خندند ولی خودش بدینوسیله بیش از ثریا تا زمین سقوط می کند.

علاج :علاج سکوت در مقام عمل آن است که بعضی از سخنان لازم را نگوید تا به ترک سخنان غیر ضروری عادت کند.

3- مجادله و لجاجت در کلام : پیامبر (ص) می فرمایند: با برادرت لجاجت نورز و با او شوخی نکن و به او وعده ای که عملی نمیکنی نده.و می فرماید:هر کس در حالی که حق به جانب است ازلجاجت  صرف نظر کند خانه ای در قسمت بالای بهشت برای او بنا می شود و هرکس در حالی که برباطل است از لجاجت چشم بپوشد خانه ای در وسط بهش برای او بنا ء می شود.


موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 29 اردیبهشت 1397نظر دهید »
فرق حرف مردم و ملائکه

موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 19 اردیبهشت 13972 نظر »
برگزاری درس اخلاق با موضوع نقش توکل در غلبه بر مشکلات

از نظر آموزه‌های قرآنی، دنیا مکانی برای آزمون و رشد بشری است. به این معنا که انسان‌ها همواره در دنیا گرفتار سنت امتحان و ابتلا هستند تا توانایی و استعدادهای خود را بروز دهند. بی‌گمان انسان در زمان بروز مشکلات و سختی‌هاست که دست به ابتکار عمل می‌زند و اختراع و اکتشافاتی می‌کند. از این رو گفته‌اند، احتیاج، مادر اختراع است.

بهترین کاری که انسان می‌تواند انجام دهد پس از عزم و اراده برای حل مشکل، توکل بر خداست. خداوند در آیه 159سوره آل عمران می‌فرماید: فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ؛ پس هر گاه در هرکاری عزم و اراده بر انجام گرفتی بر خداوند توکل کن؛ زیرا خداوند توکل کنندگان را دوست می‌دارد. این بدان معناست که تنها عزم و اراده انسانی کافی نیست؛ بلکه باید توجه داشت که این خداوند است که مدیریت و ربوبیت هستی را به عهده گرفته و باید کاری کرد که مصلحت و حکمت الهی در آن است  و تا خداوند مصلحت و حکمت نبیند آن چیز تحقق خارجی نخواهد یافت و یا تاثیری نخواهد داشت.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397نظر دهید »
برگزاری طرح نور هدایت

کلاس تفسیر با حضور تمامی طلاب و کادر  و با حضور استاد ارجمند سرکار خانم حسین خانی ، در روزهای دوشنبه ساعت 11:20 الی 12:20 برگزار می گردد.

کلاس حفظ و آشنایی با مفاهیم نیز با حضور استاد ارجمند سرکار خانم رحیمی در روزهای شنبه برگزار می گردد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397نظر دهید »

موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397نظر دهید »
برگزاری درس اخلاق

در آیات و روایات چه اهمیتی به محاسبه نفس داده شده است؟

آيات زيادى از قرآن خبر از وجود نظم و حساب در مجموعه جهان آفرينش مى دهد، و انسانها را به دقّت و انديشه در اين نظم و حساب دعوت مى كند؛ از سوى ديگر قرآن مجيد از حساب دقيق روز قيامت خبر داده است، و یکی از نام هاى روز قيامت، «يوم الحساب» است. با اين حال چگونه انسان مى تواند از حساب خويش در اين جهان غافل بماند؟!. او كه بايد فردا به حساب خود برسد چه بهتر كه در اين دنيا ناظر بر حساب خويش باشد؛ در روايات اسلامى، مسأله محاسبه نفس از اين هم گسترده تر و واضح تر مطرح شده است.

درحدیث معروف رسول خدا(صلى الله علیه وآله)مى خوانیم:

حاسِبُوا اَنْفُسَکُمْ قَبْلَ اَنْ تُحاسَبُوا وَ زِنُوها قَبْلَ اَنْ تُوزَنُوا وَ تَجَهّزُوا لِلْعَرْضِ الاَْکْبَرِ

(خویشتن را محاسبه کنید پیش از آن که به حساب شما برسند و خویش را وزن کنید قبل از آن که شما را وزن کنند! [و ارزش خود را تعیین کنید پیش از آن که ارزش شدرس اخلاق )محاسبه نفس)


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397نظر دهید »

طبقات مردم نزد شیطان✨

🔷🔹شیطان به حضرت یحیی گفت  می خواهم تو را نصیحت کنم

🌹حضرت یحیی فرمود من میل به نصیحت تو ندارم ولی می خواهم بدانم طبقات مردم نزد شما چگونه اند.

🔷🔹شیطان گفت: مردم از نظر ما به سه دسته تقسیم می شوند

1️⃣◀️عده ای مانند شما معصومند از آنها مأیوسم و می دانیم که نیرنگ ما در آنها اثر نمی کند.

2️⃣◀️دسته ای هم برعکس، در پیش ما شبیه توپی هستند که به هر طرف می خواهیم می گردانیم.

3️⃣◀️دسته ای هم هستند که از دست آنها رنج می برم زیرا فریب می خورند ولی سپس از کرده خود پشیمان می شوند و استغفار و توبه می کنند و تمام زحمات ما را به هدر می دهند.

دفعه دیگر  نزدیک است که موفق شویم؛ اما آنها به یاد خدا می افتند. و از چنگال ما فرار می کنند. ما از چنین افرادی پیوسته رنج می بریم


📚📚  منبع
کشکول ممتاز ص ۴۲۶ یه نقل از خزائن نراقی، ص ۳۶۸


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 13962 نظر »

به ساعت نگاه کردم. شش و بیست دقیقه صبح بود.
دوباره خوابیدم. بعد پاشدم. به ساعت نگاه کردم.
شش و بیست دقیقه صبح بود.
فکر کردم: هوا که هنوز تاریکه. حتماً دفعه ی اول اشتباه دیده ام.
خوابیدم. وقتی پاشدم. هوا روشن بود ولی ساعت باز هم شش و بیست دقیقه صبح بود.
سراسیمه پا شدم. باورم نمی شد که ساعت مرده باشد.
به این کارها عادت نداشت. من هم توقع نداشتم.
آدم ها هم مثل ساعت ها هستند. بعضی ها کنارمان هستند مثل ساعت.
مرتب، همیشگی. آنقدر صبور دورت می چرخند که چرخیدنشان را حس نمی کنی.
بودنشان برایت بی اهمیت می شود. همینطور بی ادعا می چرخند.
بی آنکه بگویند باطری شان دارد تمام می شود. بعد یکهو روشنی روز خبر می دهد که او دیگر نیست.
قدر این آدم ها را باید بدانیم، قبل از شش و بیست دقیقه


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
مثل بادکنک

اگه يه روزی فرزندی داشته باشم،
بيشتر از هر اسباب بازی ديگه اي براش بادكنك ميخرم.
بازي با بادكنك خيلی چيزها رو به بچه ياد ميده….
بهش ياد ميده كه بايد بزرگ باشه اما سبك،تا بتونه بالاتر بره.

بهش ياد ميده كه چيزای دوست داشتنی ميتونن توي يه لحظه،حتی بدون هيچ دليلي و بدون هيچ مقصری از بين برن

پس نبايد زياد بهشون وابسته بشه

 ومهم تر ازهمه بهش ياد ميده كه وقتی چيزی رو دوست داره، نبايد اونقدر بهش نزديك بشه وبهش فشار بياره كه راه نفس كشيدنش رو ببنده، چون ممكنه برای هميشه از دستش بده .

و اینکه وقتی یه نفر و خیلی
 واسه خودت بزرگ کنی در اخر میترکه و تو صورت خودت میخوره.

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

#مادر_شيطانها_صدقه
  
🚩سيد نعمت الله جزايري در كتابش نقل مي كند : كه در يك سال قحطي شد ، در همان وقت واعظي در مسجد بالاي منبر مي گفت : كسي كه بخواهد صدقه بدهد ، هفتاد شيطان ، به دستش مي چسبند و نمي گذارند كه صدقه بدهد . 

🚩مومني اين سخن را شنيد و با تعجب به دوستانش گفت : صدقه دادن كه اين حرفها را ندارد ، من اكنون مقداري گندم در خانه دارم ، مي روم آنرا به مسجد آورده و بين فقراء تقسيم مي كنم .
 
🚩با اين نيت از جا حركت كرد و به منزل خود رفت . وقتي همسرش از قصد او آگاه شد شروع كرد به سرزنش او ، كه در اين سال قحطي رعايت زن و بچه خود را نمي كني ؟ شايد قحطي طولاني شد ، آن وقت ما از گرسنگي بميريم و . . . خلاصه بقدري او را ملامت و وسوسه كرد

🚩تا سرانجام مرد مومن دست خالي به مسجد برگشت . 
از او پرسيدند چه شد ؟ ديدي هفتاد شيطان به دستت چسبيدند و نگذاشتند .
 
🚩مرد مومن گفت : من شيطانها را نديدم ولي مادرشان را ديدم كه نگذاشت اين عمل خير را انجام بدهم  
 
🚩پيامبر فرمود يا علي آيا مي داني كه صدقه از ميان دستهاي مومن خارج نمي شود مگر اينكه هفتاد شيطان به طريق مختلف او را وسوسه مي كنند، تا صدقه ندهد. 

📚وسايل الشيعه 6/257
 ابليس نامه ص 60- انوار نعمانيه 3/96


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

خاطره ای از استاد قرائتی

بچه ام كوچولو بود، از من بیسكویت خواست. گفتم: امروز مى خرم. وقتى به خانه برگشتم فراموش كرده بودم. بچه دوید جلو و پرسید: بابا بیسكویت كو؟ گفتم: یادم رفت. بچه تازه به زبان آمده بود، گفت: بابا بَده، بابا بَده. بچه را بغل كردم و گفتم: باباجان! دوستت دارم. گفت: بیسكویت كو؟ دانستم كه دوستى بدون عمل را بچه سه ساله هم قبول ندارد. چگونه ما مى گوئیم خدا و رسول و اهل بیت او را دوست داریم، ولى در عمل كوتاهى مى كنیم؟


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

دو چیز انسان را نابود میکند :
مشغول بودن به گذشته
مشغول شدن به دیگران
هر کس در گذشته بماند آینده را از دست می‌دهد!
و هر کس نگهبان رفتار دیگران باشد، آسایش و راحتی خود را از دست می دهد !


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
مثل برف

مثل برف!

برف را ببین! اگر تند و شلاقی ببارد، نمی نشیند. برف وقتی می نشیند که آرام و نرم ببارد. حرف هم مثل برف است; اگر به قول قرآن کریم نرم و لین باشد بر دل می نشیند و دلنشین خواهد شد. به همین خاطر خداوند به موسی و هارون فرمود: حال که پیش فرعون می روید با او نرم سخن بگویید.
«فقُولا لَهُ قَولاً لَیِّناً» طه / 44


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
بهلول دانا

بهلول دانا

روزی هارون‌الرشید از بهلول پرسید: آخرت مرا چگونه می‌بینی؟ گفت: «إنَّ الأبرارَ لَفی نَعیمٌ و اِنَّ الفُجّارَ لَفی جَحیمٌ» قطعا نیکوکاران در بهشت و بدکاران در جهنم‌اند. هارون گفت: پس خویشاوندی من با رسول خدا چه می‌شود؟ بهلول پاسخ داد: «فِاذا نُفِخَ فی الصُّورِ فَلا اَنسابَ بَینَهُم» هنگامی که در صور دمیده شود، نسبی در بین نخواهد بود. و تو بدون عمل نیک بهره‌ای نخواهی داشت. هارون گفت: پس شفاعت پیامبر (ص) چه می‌شود؟ بهلول چنین خواند: «مَن ذَا الذی یَشفَعُ عِندَه اِلا بِإذنِه» کیست آن کسی که نزد خدا شفاعت کند مگر به اذن خدا. یعنی از تو شفاعت نمی‌شود. اشک هارون جاری شد و گفت: آیا عمل من سودی به حالم ندارد؟ بهلول گفت: «فمَن یَعمَل مِثقَالَ ذَرّهٍ خَیراً یَرهُ و مَن یَعمَل مِثقالَ ذَرّهٍ شَراً یَرَهُ» هر کس به قدر ذره‌ای کار نیک یا بد انجام دهد، نتیجه‌اش را خواهد دید. هارون گفت دستور می‌دهم هر روز خرجی‌ات را بدهند. بهلول گفت: خدایی که مرا خلق کرده فراموشم نخواهد کرد و از نزد هارون رفت.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
از افتادن نترسید!

از افتادن نترسید!

شما بارها افتاده‌اید، هر چند به یاد نمی‌آورید. برای مثال، اولین‌باری که سعی کردید راه بروید، شنا کنید و یا توپی را گل کنید، بارها افتادید، نزدیک بود غرق شوید و یا توپ را به خارج دروازه زدید.
نگران زمین خوردن نباشید! نگران لحظه‌هایی باشید که سعی خود را باید می‌کردید و نکردید.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
مدارا با خانواده

مدارا با خانواده

طلبه‌ای از شاگردان آیت‌الله کشمیری (ره) می‌گوید: یک روز صبح با زن و بچّه‌ام در خانه بحث و صحبتی پیش آمد و می‌خواستم آنها را به مطلبی که می‌گویم، آگاه کنم. به آنها می‌گفتم: چطور با شما (با این همه دلیل) صحبت می‌کنم، نمی‌فهمید …؟! بعد به منزل آیت‌الله کشمری (ره) آمدم. ایشان بدون اینکه من حرفی بزنم فرمود: زن و بچه انسان، ملّاصدرا نمی‌شوند که هر چه گفته می‌شود، تفهیم شوند. (کنایه از اینکه با آنها مدارا نمایید.)


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

روزی دروغ به حقیقت گفت: میل داری با هم به دریا برویم و شنا کنیم، حقیقت پذیرفت. آن دو با هم به کنار ساحل رفتند وقتی به ساحل رسیدند حقیقت لباس‌هایش را درآورد. دروغ حیله‌گر لباس‌های او را پوشید و رفت از آن روز همیشه حقیقت عریان و زشت شد و دروغ در لباس حقیقت با ظاهری آراسته نمایان شد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
مثل گلاب

به گل آب بدهی گلاب می‌دهد. یعنی بهترش را به شما برمی‌گرداند. خدا دوست دارد مثل گل باشیم.
وَاِذا حُیِّیتُم بِتَحِیَّةٍ فَحَیُّوا بأحسَنَ مِنهانساء/86
هنگامی که شما را احترام کردند شما زیباتر احترام کنید.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
مرتاض هندی

مرتاض هندی

فرزند مرحوم شیخ رجبعلی خیّاط می‌گوید: روزی با پدرم به کوه بی‌بی‌شهربانو رفتیم. در راه به مرتاضی برخوردیم. پدرم به او گفت: نتیجه ریاضیت‌های تو چیست؟ مرتاض خم شد؛ سنگی را از زمین برداشت. سنگ در دست او به یک گلابی تبدیل شد و به پدرم گفت: بفرمایید میل کنید. پدرم نگاهی به او کرد و گفت: این کار را برای من کردی. بگو ببینم برای خدا چه کردی؟ مرتاض با شنیدن این حرف به گریه افتاد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
حاجت به استخاره

حاجت به استخاره

امام خمینی «ره» قطعه شعری دارند به این مضمون:
بهار آمده و دستار زهد پاره کنید
به پیش پیر مغان رفته استشاره کنی
سزد زدانه انگور سبحه ای سازید
برای رفتن میخانه استخاره کنید
عده‌ای نزد مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری «ره» (رئیس حوزه علمیه قم) رفتند و به ایشان گفتند: چه نشسته‌اید که مدرّسان حوزه علمیه، کارشان به اینجا رسیده که چنین مطلبی می‌گویند. حاج شیخ که خیلی مورد علاقه و احترام امام «ره» نیز بودند، در جواب خندیده و گفتند: عجب! از قول من به حاج‌آقا روح‌الله سلام برسانید و بگویید در کار خیر، حاجت هیچ استخاره نیست.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

دشوار و آسان

از ارسطو پرسیدند در زندگی دشوارترین چیز چیست؟ گفت: اینکه انسان خود را بشناسد. پرسیدند آسانترین چیز چیست؟ گفت: دیگری را نصیحت کند.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
نان سنگک

نان سنگک

نان سنگک تا خمیر و خام است، به سنگ‌ها حتی ریزترین آن‌ها می‌چسبد، اما همین که پخته شد، خیلی راحت از همه آن‌ها جدا خواهد شد. انسان هم همینطور است؛ تا خام است، دلبسته و وابسته است، اما همین که پخته شد، خیلی راحت از این چیز‌هایی که به آن‌ها وابسته و دلبسته است، دل می‌کند.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
حفظ اخلاص


مردی بود كه هر كاری می‌كرد نمی‌توانست اخلاص خود را حفظ كند و ریاكاری ننماید. روزی چاره‌ای اندیشید و با خود گفت: «در گوشه شهر، مسجدی متروك وجود دارد كه كسی به آن رفت و آمد نمی‌كند. خوب است شبانه به آن مسجد بروم تا كسی مرا ندیده و خالصانه خدا را عبادت كنم.»
وقتی شب چادرش را روی شهر گستراند. در نیمه‌های آن، مرد با سكوت و آرامش خاص، مخفیانه نام خدا را بر زبان آورد و نماز را آغاز كرد. هنوز ركعتی نماز نخوانده بود كه ناگهان صدایی شنید؛ با خود گفت: «حتماً كسی وارد مسجد شده» بر كیفیت و كمیت عبادتش افزود.
خوشحال از اینكه آن شخص فردا می‌رود و به مردم می‌گوید: این آدم چقدر خداشناس و وارسته است كه در نیمه‌های شب به مسجد متروك آمده و مشغول نماز و عبادت است.
وقتی هوا روشن شد، به آن كسی كه وارد مسجد شده بود، زیر چشمی نگاه كرد. از تعجب دهانش باز ماند. سگ سیاهی كه براثر رعد و برق و بارندگی شدید، نتوانسته بود در بیرون بماند به مسجد پناه آورده بود. مرد بر سر و روی خود زد و اظهار تاسف كرد

 🔸لطيفه
شخص ریا کاری، روزی مردم را در بازار، جمع آورد و گفت: «لختی به من گوش کنید! همه تان می گویید که من فردی ریا کارم؛ ولی این درست نیست!»
گفتند: «چگونه باور کنیم؟!»
گفت: «از آن جا که دیروز را روزه بودم و امروز هم روزه دارم؛ امّا از این موضوع با هیچ کس حرفی نزده ام و تنها خود دانم و خدای خود

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

مردخوشبخت

پادشاهی پس از اینکه بیمار شد گفت: “نصف قلمرو پادشاهی‌ام را به کسی می‌دهم که بتواند مرا معالجه کند
تمام آدم‌های دانا دور هم جمع شدند تا ببیند چطور می شود شاه را معالجه کرد، اما هیچ یک ندانست
تنها یکی از مردان دانا گفت: “فکر کنم می‌توانم شاه را معالجه کنم. اگر یک آدم خوشبخت را پیدا کنید، پیراهنش را بردارید و تن شاه کنید، شاه معالجه می شود
شاه پیک‌هایش را برای پیدا کردن یک آدم خوشبخت فرستاد….
آنها در سرتاسر مملکت سفر کردند ولی نتوانستند آدم خوشبختی پیدا کنند. حتی یک نفر پیدا نشد که کاملا راضی باشد.
آن که ثروت داشت، بیمار بود. آن که سالم بود در فقر دست و پا میزد، یا اگر سالم و ثروتمند بود زن و زندگی بدی داشت. یا اگر فرزندی داشت، فرزندانش بد بودند. خلاصه هر آدمی چیزی داشت که از آن گله و شکایت کند.
آخرهای یک شب، پسر شاه از کنار کلبه‌ای محقر و فقیرانه رد میشد که شنید یک نفر دارد چیزهایی می‌گوید. “شکر خدا که کارم را تمام کرده‌ام. سیر و پر غذا خورده‌ام و می‌توانم دراز بکشم و بخوابم! چه چیز دیگری می‌توانم بخواهم؟”
پسر شاه خوشحال شد و دستور داد که پیراهن مرد را بگیرند و پیش شاه بیاورند و به مرد هم هر چقدر بخواهد بدهند
پیک‌ها برای بیرون آوردن پیراهن مرد توی کلبه رفتند، اما مرد خوشبخت آن قدر فقیر بود که پیراهن هم نداشت!!!


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »
حواسمان باشد!

حواسمان باشد!

🔹حواسمان به چروک هایِ دور چشم مادرانمان و لرزش دست های پدرانمان باشد

🔹حواسمان به ترشدن های گاه و بیگاهِ چشم هایِ کم سو و دلتنگیِ شان باشد!

🔹حواسمان باشد که آنها خیلی زود پیر میشوند!

🔹حواسمان باشد خیلی زودتر از آنچه فکرش را میکنیم از کنارمان می روند…

🔹حواسمان باشد به دلگیریِ غروبهایِ تنهاییِ شان…

🔹حواسمان باشد که آنها تمامِ عمر حواسشان به ما بوده…
به آرام قد کشیدنمان بوده ، به نیازها ونازهایمان بوده….

🔹آنها یک روز آنقدر پیر میشوند که حتی اسمهایمان را هم فراموش میکنند….

🔹حواسمان به گرانترین و بی همتاترین عشقهایِ زندگیمان…
به “بابا” به “مامان” ها خیلی باشد!


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
صدای مادر

موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

یک راننده لبنانی تعریف میکرد؛
ایام شهادت امیرالمومنین تو تاکسی مداحی گذاشته بودم و مسافری وهابی رو سوار کرده بودم..


به مقصد که رسید از ناراحتی اش گفت کرایه رو امام علی(ع) حساب میکنه و زد به فرار..
منم بخاطر کهولت سن نتونستم برم دنبالش..
چند لحظه بعد صدای زنگ موبایلی به گوشم خورد دیدم طرف گوشی آیفون اش رو جا گذاشته..
جواب دادم دیدم داره التماس میکنه بیا کرایه ات رو بدم..
منم گفتم امام علی(ع) کرایه رو داد تو برو گوشیتو از معاویه بگیر


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
روزی يك ساعت با حضرت خلوت كنيد.

آيت اللّہ كشميرۍ(ره):

«روزی يك ساعت با حضرت خلوت كنيد، يك جای خلوت، زیارت سلام علےآل یاسین بخوانید، زیاد بگویید:

“یا صاحِبَ الزّمان اَغِثْنے

یا صاحِبَ الزّمان اَدْرِکنے


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

خصوصیات اخلاقی امام رضا ع

  ـ به نقل از ابراهيم بن العباس ـ  : هرگز نديدم كه امام رضا عليه  السلام  به كسى سخن تندى بگويد ، و يا پيش از آن كه كسى سخنش تمام شود سخن او را قطع كند . اگر مى توانست حاجت كسى را برآورد ، هرگز او را دست خالى برنمى گرداند ؛ هيچ گاه در برابر كسى پاى خود را دراز نمى كرد ، و چنانچه كسى در حضور او نشسته بود ، تكيه نمى كرد . هرگز نديدم كه به يكى از غلامان و خدمتكارانش ناسزا بگويد ؛ هرگز نديدم كه آب دهان بيندازد ، و يا هنگام خنديدن قهقهه سر دهد ، بلكه خنده اش تبسّم بود . هرگاه سفره اش را پهن مى كرد غلامان و خدمتكاران خود و حتى دربان [و ]مِهتر اسبان را با خود سر سفره مى نشاند .

 عيون أخبار الرضا


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

📜روزی جوانی نزد حضرت موسی(ع) آمد و گفت:

💬ای موسی(ع)خدا را از #عبادت من چه سودی می رسد؟ که چنین امر و #اصرار بر عبادت اش دارد؟

✅حضرت موسی علیه السلام گفت:

👈یاد دارم در نوجوانی از 🐑گوسفندان #شعیب_نبی چوپانی می کردم. روزی بز ضعیفی بالای صخره ای رفت که خطرناک بود و ممکن بود در پایین آمدن از آن صخره اتفاقی بر او بیفتد.

📣با هزار مصیبت و سختی به صخره خود را رساندم و بز را در آغوش گرفتم و در #گوشش گفتم:

🐑ای بز ، خدا داند این همه دویدن من دنبال تو وصدا کردنت برای برگشتن به سوی من، به خاطر سکه ای نقره نیست که از فروش تو در جیب من می رود. می دانی موسی از سکه ای نقره که بهای نگهداری و فروش تو است، بی نیاز است.

🏃🏻دویدن من به دنبال تو و 📢صدا کردنت به خاطر ، #خطرگرگی است که تو نمی بینی و نمی شناسی و او #هرلحظه اگر دور از من باشی به دنبال #شکار توست.

🔅ای جوان بدان که #خدا را هم از عبادت من و تو سود و زیانی نمی رسد، بلکه با عبادت می خواهد از او #دور نشویم تا در #دام_شیطان گرفتار آییم.

«وَ مَنْ‌ يَعْشُ‌ عَنْ‌ ذِکْرِ الرَّحْمٰنِ‌ نُقَيِّضْ‌ لَهُ‌ شَيْطَاناً فَهُوَ لَهُ‌ قَرِينٌ‌ »

«و هر کس از #یادخدا روی‌گردان شود #شیطان را به سراغ او می فرستیم پس همواره قرین اوست» (زخرف 36)

📚برگرفته از کتاب الانوار النعمانیه


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
یا امام رئوف علیه السلام

آیت الله بهجت :
گاهی موانع بزرگی ، با یکبار مشهد رفتن از سر راه ما برداشته می شوند.
او حجّت خدا و پناه شیعه است.
آسمان و زمین و آنچه بین آن دو است ، در اختیار امام رضا علیه السلام است.


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

دخترانِ با تقوا تربیت کنید▫️

✸ در لئالی الاخبار روایت شده که امام صادق علیه السلام فرمود: « زن هایی که بخواهند از هر درٍ بهشت وارد شوند، شرطش این است که پنج نمازشان را خوب بخوانند، روزه ماه رمضان را بگیرند، اطاعت شوهر کنند، و حق امیرالمومنین علیه السلام را بشناسند‌، ولایت امیرالمومنین علیه السلام را قبول داشته باشند. هر زنی که این چهار خصلت را داشته باشد، از هر دری از درهای بهشت که بخواهد برود، راهش می دهند.

✸ ملا نصرالدین گفت: «هرکس یک دختر داشته باشد ، یک در بهشت به رویش باز است.» یکی از پای منبر گفت : آقا بهشت چند در دارد؟ گفت: هشت تا. آن شخص گفت : من نه تا دختر دارم، آن یکی از کجا باز مےشود؟

✸ حالا من هم گریزی می زنم. حاشیه می زنم و می گویم: هر کس یک دختر باتقوا تربیت کند، یک در بهشت به رویش باز می شود. بعضی از این دخترهایی که من توی کوچه می بینم، هر کدامشان یک در از جهنم به روی پدر و مادرشان باز می کنند.

✸ بعضی دخترها ساعت شش صبح کُت و دامن تنگ پوشیده و سوار ماشین می شوند، راننده هم آنها را به جاده هراز می برد، همانجا هم سرشان را می بُرد. بی،غیرت اند آن پدر و مادرهایی که دخترشان با وضع بد به دانشگاه می روند، پناه می بریم به خدا.

✸ پس ملانصرالدین گفت: یک در بهشت به رویش باز می شود، اما این برای زمانی بود که دخترهای باتقوا و پوشیده و باحجاب و چادر بودند، اما بعضی از این دخترهایی که من مےبینم، هر دختر یک در جهنم به روی پدر باز می شود.


📔 منبع: ڪتاب #بدیع_الحکمة حکمت ۴۱ از مواعظ آیت الله مجتهدے تهرانۍ(ره)


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

 رزق چیست؟

✅رزق کلمه ای است بسیار فراتر از آنچه مردم می دانند.

✨ زمانی که خواب هستی و ناگهان، به تنهایی و بدون زنگ ساعت برای نماز بیدار میشوی رزق است؛ چون بعضی ها بیدار نمی شوند.

✨زمانی که با مشکلی روبرو میشوی، خداوند صبری به تو می دهد که چشمانت را از آن مشکل بپوشانی؛ این صبر، رزق است.

✨زمانی که در خانه لیوانی آب به دست پدرت می دهی؛ این فرصت نیکی کردن، رزق است.

✨گاهی اتفاقی می افتد که در نماز حواست نباشد(مقیم اتصال نباشی) ناگهان به خود می آیی و نمازت را با خشوع میخوانی( متصل میشوی)؛ این تلنگر، رزق است.

✨ یکباره یاد کسی میفتی که مدت هاست از او بی خبری و دلتنگش میشوی و جویای حالش میشوی؛ این رزق است.

رزق واقعی این است
رزق خوبی ها

نه ماشین، نه درآمد …
اینها رزق مال است که خداوند به همه بندگانش می دهد
اما رزق خوبی ها را فقط به دوستدارانش می دهد.


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
زنان چادری

آیت الله بهاءالدینی فرمودند:

💚 اگر زنان چادری می خواستند نشانشان می دادم عرقی که در فصل گرما به خاطر حفظ حجاب می ریزند, دانه دانه اش خورشید است. شما خورشید خدا هستید.

💚 و ایشان این روایت را از ثواب الاعمال نقل می کردند عرقی که زن زیر چادر می ریزد سه جا برای او نور می شود:
☀️ در درون قبر
☀️ در برزخ
☀️ در قیامت

🔥و اگر زنان بی حجاب از من می خواستند همین الان نشانشان می دادم که این موی سر که به نامحرم نشان می دهند آتش است. آنها در آرایش زیبایی نیستند، بلکه در آرایش آتش هستند.


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

کسی که در فقر و تهیدستی پرورش یافته ثروت او را گمراه می کند.
⇦منتهی الآمال ج۲ ص۳۸۲


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

روزی ثروتمندی سبدی پر از غذاهای فاسدی به فقیری داد.
فقیر لبخندی زد و سبد را گرفته و از قصر بیرون رفت.
فقیر همه آنها را دور ریخت و به جایش گلهایی زیبا وقشنگ در سبد گذاشت و بازگردانید. ثروتمند شگفت زده شد و گفت: چرا سبدی که پر از چیزهای کثیف بود،
پر از گل زیبا کرده ای و نزدم آورده ای؟

فقیر گفت :

هر کس آنچه در دل دارد می بخشد!!

 


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
صدای مهمانی

امام علی (ع)فرمودند

هر مومنی صدای مهمانی را بشنود و خوشحال شود، گناهانش آمرزیده می شود اگر چه گناهان او به اندازه زمین تا آسمان باشد.

 


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
کلام مولا

درکانادا پیرمردی را به خاطر دزدیدن نان به دادگاه احظار کردند.

پیرمردبه اشتباهش اعتراف کرد
ولی کار خودش را اینگونه توجیه کرد:
خیلی گرسنه بودم و نزدیک بود بمیرم.

قاضی گفت:
تو خودت می‌دانی که دزد هستی و من ده دلار تو را جریمه می کنم و
میدانم که توانایی پرداخت آنرا نداری، به همین خاطر من جای تو جریمه را پرداخت میکنم.
درآن لحظه همه سکوت کرده بودند و دیدند که قاضی ده دلار از جیب خود درآورد و
درخواست کرد تا به خزانه بابت حکم پیرمرد پرداخت شود.
سپس ایستاد و به حاضرین درجلسه گفت:
همه شمامحکوم هستید و باید هرکدام ده دلار جریمه پرداخت کنید
 چون شما در شهری زندگی میکنید که فقیر مجبور می‌شود تکه ای نان دزدی کند!
درآن جلسه دادگاه ۴٨٠دلار جمع شدوقاضی آن را به پیرمرد بخشید.

 حضرت_علی میفرمایند:
اگر در شهر مسلمانان فقیری دیدی، بدان که ثروتمندان آن شهر حق ان ها  را نمیدهند!


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »

حکایت کوزه خیاط

در روزگار قدیم در شهر ری خیاطی بود که دکانش سر راه گورستان بود. وقتی کسی می مرد و او را به گورستان می بردند از جلوی دکان خیاط می گذشتند. یک روز خیاط فکر کرد که هر ماه تعداد مردگان را بشمارد و چون سواد نداشت کوزه ای به دیوار آویزان کرد و یک مشت سنگ ریزه پهلوی آن گذاشت. هر وقت از جلوی دکانش جنازه ای را به گورستان می بردند یک سنگ داخل کوزه می انداخت و آخر ماه کوزه را خالی می کرد و سنگها را می شمرد. کم کم بقیه دوستانش این موضوع را فهمیدند و برایشان یک سرگرمی شده بود و هر وقت خیاط را می دیدند از او می پرسیدند چه خبر؟ خیاط می گفت امروز چند نفر تو کوزه افتادند. روزها گذشت و خیاط هم مرد. یک روز مردی که از فوت خیاط اطلاعی نداشت به دکان او رفت و مغازه را بسته یافت. از یکی از همسایگان پرسید: «خیاط کجاست؟»
همسایه به او گفت: «‌خیاط هم در کوزه افتاد.»

و این حرف ضرب المثل شده و وقتی کسی به یک بلائی دچار می شود که پیش از آن درباره حرف می زده، می گویند: «خیاط در کوزه افتاد.»


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 21 اسفند 1396نظر دهید »
اسراف

موضوعات: بدون موضوع
   یکشنبه 20 اسفند 1396نظر دهید »

لبخند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در مسجد نشسته بود و یک پایش را دراز کرده بود. پرسید :"این پا شبیه چیست ؟”

هر کس چیزی به مبالغه گفت. یکی گفت: ستون هستی، یکی گفت: عصای موسی …

پیامبر لبخندی زد و گفت:“نه ! شبیه این یکی است .”

بعد آن یکی پایش را دراز کرد. دیگر خستگی پایش در رفته بود.

{برگرفته از کتاب آخرین آفتاب ص89}


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 13961 نظر »
برای اجابت دعا رعایت چند نکته ضروری است

1ـ با طهارت و وضوء بودن.

٢ـ رو به قبله بودن افضل است.

٣ـ اقرار به گناه و عصیان.

٤ـ خویشاوندان و دردمندان را در نظر داشتن

. ٥ـ اعتقاد به خدا و صفات او.

٦ـ حسن ظن به خدا.

٧ـ خشوع و توجّه به معانی.

٨ـ اندیشه و تفكر و پند گرفتن از مضمون و محتوای دعا.

٩ـ تصفیه باطن از آلودگی.

10 ـ اخلاص.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »

امام باقر(علیه السلام) می فرمایند زبان تو کلید هر کار خیر و کلید هر کار شر است، لکن آن را زندان کن و آن جایی که به دردت می خورد و سبب نجات تو است بازش کن و در غیر آن در زندان نگه اش دار؛ بسیاری از معصیت ها احتیاج به خرج کردن و مقدمات دیگر دارد و همه جا ممکن نیست اما گناهان زبان در همه جا و بدون هیچ خرجی انجام شدنی است لکن تنها احتیاج به شنونده دارد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »

مرحوم آیت الله مشکینی (ره) می فرمایند:

اعمال همه ما را در هفته دوبار به محضر حضرت بقیة اللّه علیه السلام عرضه می دارند و حضرت با دقت، آنها را نگاه می کند و اگر خلاف اخلاقی پیدا شد، ناراحت می شود. مرحوم شهید مدنی در این باره می گفت: وقتی آقا اعمال ما را می بیند که در آن گناه است، اشک می ریزد. امیدواریم ما از جمله کسانی باشیم که هر وقت امام عصر علیه السلام پرونده اعمال ما را می بیند، خوشحال باشد.

* درسی بخوانید که ملکوت را ببینید! علمی را بطلبید که به دل، نور است. طلبه ای که لقمه حرام در معده او وارد شود و یا بفهمد مشتبه است و بگیرد و بخورد، هیچ گاه نمی تواند مقامی را حیازت کند. اینجا جایگاه کمال و علم است و راهی است که خدا این گونه انتخاب کرده است. هر کس غیر از این را می خواهد، بگذرد و به دنبال کارهای دنیوی برود.

* بسیار مقتضی است مسلمین جهان اعم از روحانیین محترم و فرهنگیان کرام و طبقات اصناف و کارگران متدین، همگی به نوبه خود قدمی در راه حفظ و تبلیغ دین خویش، بردارند. هر فردی از مسلمانها آنچه را از احکام الهی فرا گرفته، واجب اکید است در موقع مقتضی به افراد غیر مطلع، ابلاغ کند و این تکلیف خطیر، به نام مسئله ارشاد جاهل نامیده می شود.

* چه خوب است منابر گویندگان، جُنگی باشد مملو از احکام الهی و مسائل اصول دین و فروع آن و بحثهای اخلاقی و پندهای تنبیهی و سرگذشت انبیا و اوصیا و شواهد علمی و استدلالی و مثالهای زنده و روشن و ترساندن مردم از عذاب الهی و تطمیع به رحمت ایزدی و بالاخره باغی پر از میوه های گوناگون و موزه ای مملو از اجناس پرقیمت.

* انسان عاقل، کمالات خود را می سنجد و همانند آنکه وزن بدن خویش را می فهمد، مقدار عقل و معلومات خود را نیز تشخیص می دهد و از حدود خود تجاوز نمی کند… و ابدا در این مقام نیست که خود را در میزان، بیش تر از واقعیت ثابت، ارائه دهد یا بیش تر از حد واقعی، برای خویش ارزش قائل شود. کسی که می خواهد متصدی منصب وعظ شده و هدایت عده ای را به عهده بگیرد، باید بهره وافی از اصول و فروع و علوم ادبیات و تفسیر و اخبار و سیره پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سایر پیغمبران و ائمه معصومین علیهم السلام و عده ای دیگر از علوم مربوط را داشته باشد؛ و لازم تر از همه اینکه باید تا حدودی در اخلاقیات و کمالات نفسانی و تصفیه روح و باطن، تجربه دیده… و جمال انسانیت را از آلایش صفات زشت و ناپسند، پاکیزه و منزه نماید، آن گاه به اصلاح دیگران بپردازد.

* توصیه به رعایت اخلاص در نماز می کنم؛ از اول تا آخر نماز بکوشید که توجه تان به خدا باشد و هر چه که می توانید نماز را کامل کنید تا روح تان سیراب شود.

* اگر طلاب محترم و عالم روحانی در شبانه روز، پنجاه و یک رکعت نماز نخوانند و به هفده رکعت قناعت کنند، پس این مستحبات و نوافلی که تا امروز در کتابها نوشته شده، برای چیست و چه کسی باید به آنها عمل کند؟!

* انسان موجود مرکبی از ساعات، ایام، شهور و سنوات است. هر ساعتی که می گذرد یک مقدار از وجودش کم می شود، مانند یک بطری پر از مایع است که قطره قطره از او کاسته می گردد و هر قطره ای که از او بریزد، همان اندازه از مایع کم می شود. بنابراین اگر می خواهید افتخار سربازی امام زمان علیه السلام را پیدا کنید و یک روزی شیخ مفید و شیخ طوسی شوید، از حالا باید بفهمید وقتتان چیست و در این زمینه سه نکته را مهم شمرده و لحاظ کنید.

اول: هدف، اینکه برای چه آمده ایم و هدف چیست؟

دوم: حرکت به سوی هدف و کوشش برای رسیدن به آن.

سوم: تهیه شرایط وصول به هدف.

1. حوزه یک دانشگاه خاصی برای یک هدف مخصوص است. هدف ما از آمدن در این حوزه خلیفة اللّه شدن است.

2. گاهی با خودت خلوت کرده و کتاب نفس خود را باز کن و دقیق تر از مطالب مشکل مکاسب و کفایه، آن را مطالعه کن. یک وقت می بینی سرتا پا غلط است! به راحتی دروغ گفته می شود! هر حرفی را می زنی! هر غذایی را می خوری و به هر خانه ای که دعوتت کردند می روی و…! وقتی بیدار می شوی، می بینی عجب نفس بدی تربیت کرده ای!

3. در وجود انسان بذر همه صفات حسنه پاشیده شده و همه فضایل در انسان هست و باید آنها را کشف کرده و در وجود خود تربیت نماید.

*… می گویند: در این زمانه نمی شود آدم، راستگو باشد و دروغ نگوید! در صورتی که این قبیل حرفها بیهوده است. کاری که برای خدا باشد، زمان و مکان ندارد، زمان و مکان را شیاطین جنی و انسی یاد داده اند. احکام الهیه جنبه عقلی دارد و جنبه عقلی هم تخصیص بردار نیست، مثلا جسمی که دارای ابعاد ثلاثه است، طول و عرض و عمق دارد، اگر بگوییم: این قدیم بوده حالا این طوری نیست، حرف غلطی است…

منبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »

شخصی به شما چیزی می گوید و شما آن را به عنوان اهانتی به خود تلقی می کنید،

اما می توانید به جای آنکه ناراحت یا آزرده خاطر شوید، به راحتی آنچه را را شنیده اید فراموش کنید

و واکنش مهربانانه یی از خود بروز دهید و به جای حق به جانب بودن، باید مهربان باشید 

 

یک مثل قدیمی می گوید:

اگر به فکر انتقامجویی هستید، بهتر است برای دو نفر قبر یا چاله حفر کنید.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »

مفضل مى گويد: محضر امام صادق عليه السلام رسيدم و از مشكلات زندگى شكايت كردم .
امام عليه السلام به كنيز دستور داد كيسه اى كه چهارصد درهم در آن بود، به من داد و فرمود: با اين پول زندگيت را سامان بده.
عرض كردم: فدايت شوم ! منظورم از شرح حال اين بود كه در حق من دعا كنى!
امام صادق عليه السلام فرمود: بسيار خوب دعا هم مى كنم.
و در آخر فرمود: مفضل ! از بازگو كردن شرح حال خود براى مردم پرهيز كن ! اگر چنين نكنى نزد مردم ذليل و خوار مى شوى . بنابراين براى دورى از ذلت ، درد دلت را هرگز به كسى نگو


بحارالانوار :ج 47، صفحه 34

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »

آیـت_الله_مجتهـدی_تهرانی (ره) :

 هیچ دعایی را کوچک نشمارید، شاید استجابت در همان دعا باشد.

بعد از هر نماز دست خود را بلند کن و حاجت از خدا بخواه، هرکس بعد از نماز یک دعا پیش خدا دارد که حاجت بگیرد،‌آن وقت بلند می شود و میرود.

تا نماز خود را خواندی بلند نشو، برو و تعقیبات بخوان،‌دعا بخوان.

همانطور که بادبادک بدون دنباله بالا نمی رود،‌نمازم بدون تعقیبات بالا نمی رود.

بعد از نماز حتما تعقیبات بخوان، بنشین در ِ خانه خدا و گدایی کن و حاجت بخواه،‌شاید همین امشب دعایت گرفت.

انسان باید در گدایی از خدا سماجت کند، خود خدا می فرماید: «اُدعوُنی اَستَجِب لَکُم»

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 13961 نظر »
مولانا

زندگی موسیقیِ گنجشک هاست 

زندگی باغِ تماشایِ خداست… 

زندگی یعنی همین پروازها،  

 

 صبح ها،

 

لبخندها،

 

آوازها… 

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 16 اسفند 1396نظر دهید »
روز درختکاری ، روز تجدید حیات

فعالیت های انجام شده به مناسبت روز درختکاری

1-برگزاری نشست فرهنگی با موضوع اهمیت درختکاری

(خانم شیرمحمدی)

2- برگزاری مسابقه خاطره نویسی با موضوع کاشت اولین درخت در فضای مجازی (وبلاگ نرجسیه س سنجان)

3- برگزاری مسابقه ورزشی دو  و دارت در حیاط مدرسه بین طلاب

4- برگزاری طرح کاشت هر نهال با نام یک شهید

5- نصب احادیث در برد فرهنگی پیرامون اهمیت درختکاری از نگاه اهل بیت (علیم السلام)

6- برگزاری ورزش صبحگاهی در حیاط مدرسه

7- اعزام مبلغ به مساجد

8- کاشت 10 نهال مثمر در حیاط مدرسه توسط طلاب

ادامه »


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 15 اسفند 1396نظر دهید »
برگزاری نشست فرهنگی با موضوع طب اسلامی (حجامت در اسلام)

 

در مورد حجامت رسول اکرم (ص) می فرمایند:در شب معراج زمانیکه به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از ملایک از من گذر نکردند مگر اینکه گفتند یا محمد(ص) حجامت کن و امتت را به حجامت امر کن.

رسول اکرم (ص) در طول عمر شریف خود527بار حجامت نموده اندو ویژگیهای درمانی حجامت را برای امت اسلام برشمرده اند و آن را جزء سنت های انبیاء(ع) و ارکان طب در اسلام دانسته اند

امام علی (ع) می فرمایند:حجامت موجب سلامت بدن و افزایش عقل است.

انواع حجامت

1-حجامت خشک ساده یا بادکش

2-حجامت تریا حجامت با خون گیری

3-حجامت گرم و خشک که از ابداعات حکمای طب اسلامی است

4-حجامت تر سوزنی

5-حجامت گرم آبی

پس از معاینه و شرح حال ازبیمار موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضد عفونی گشته سپس بالیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده بمدت چند دقیقه خراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی بالینی و عروقی بیمار 3الی 5مرحله خونگیری می شوداین عملیات مجموعا درمدتی حدود20دقیقه  انجام می شود که خون گرفته شده حداکثر 50الی70سی سی بالغ می گردددر حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود.

آداب و توصیه های پیش از حجامت

  با شکم گرسنه یا با شکم انباشته ازغذا مبادرت به حجامت نکنید.

  درصورت امکان، در روزهای قبل ازحجامت، انارملس(ترش وشیرین) میل کنید تا غلظت خونتان، کمتر و خروج آن به هنگام حجامت آسانترگردد

.  قبل از انجام حجامت، وضو بگیرید

درحالت خستگی یا بی خوابی شدید، ترس، نگرانی یا عصبانیّت زیاد، به هنگام بروز طوفان، وقوع زمین لرزه و وزش بادهای شدید، ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی، ازانجام حجامت بپرهیزید.

  قبل ازانجام حجامت، صدقه بدهید.

      به هنگام حجامت، به حالت چهارزانو، بدون کفش(و ترجیحاً بدون جوراب)، بدون عینک و در صورت امکان، رو به قبله بنشینید.

      قرایت آیت الکرسی و تلاوت ذکر صلوات را هرگز فراموش نکنید

سعی کنید درطول حجامت، از پراکندگی حواس بپرهیزید و حتیّ المقدور، مانند هر عمل معنوی دیگری، در این زمان نیز، به تنها شفابخش بیماری ها، یعنی خداوند تبارک و تعالی، توجّه کنید.

ادامه »


موضوعات: بدون موضوع
   یکشنبه 13 اسفند 13961 نظر »
روز مادر پیشاپیش مبارک باد

موضوعات: بدون موضوع
   یکشنبه 13 اسفند 1396نظر دهید »
فراخوان ثبت خاطرات درختکاری (روز درختکاری ، روز تجدید حیات)

به برترین اثر به رسم تقدیر هدیه ای اهدا می گردد.


موضوعات: بدون موضوع
   یکشنبه 13 اسفند 1396نظر دهید »
یا ام البنین (سلام الله علیها)

جای زهرا، بعد زهرا،

🥀مثل زهرا مادری …
هر چه مادر هست

قربان چنین نامادری…🥀
▪️وفات حضرت ام‌البنین سلام‌الله‌علیها تسلیت باد▪️

🔻روزهای آخر
زندگی سراسر مهر و عاطفه و مبارزه ام‏ البنین⚜ علیهاالسلام ، رو به پایان بود. او به عنوان همسر شهید، رسالت خویش را به خوبی به پایان رسانید و فرزندانی تربیت کرد که فداییِ ولایت و امامت بودند.🌱

او، بعد از زینب کبری علیهاالسلام دار فانی را وداع گفت،🖤 ولی تاریخ‏ نگاران سال ارتحال او را متفاوت نگاشته‏ اند، به طوری که عده‏ای آن را سال 70 ق بیان کرده‏ اند و عده دیگری تاریخ وفات آن مادر فداکار را، سیزدهم جمادی الثانی سال 64 ق دانسته‏ اند که✅ نظر دوم از شهرت بیشتری برخوردار است. ام‏ البنین را در بقیع، در جوار امام حسن مجتبی علیه‏السلام ، فاطمه بنت اسد علیهاالسلام و دیگر شخصیت‏های اسلامیِ مدفون در آن‏جا به خاک سپردند.🍁

#ما_فاطمی_هستیم. 


موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 12 اسفند 1396نظر دهید »
مشکلات مثل ماشین لباس شویی

موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 13961 نظر »
خواص انار از نظر امام رضا(ع)

خواص انار از نظر امام رضا(ع)

خوردن انار جدای از فواید تغذیه‌ای از جنبه‌های دارویی و اثرات درمانی نیز قابل توجه است. انار برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله تصلب شرائین، سرطان و همچنین، کمک به طول عمر و کند کردن واکنش‌های پیر شدن سلول‌ها تأثیرات فراوانی دارد.

انار در طب اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و همواره مورد تأکید ائمه(ع) قرار داشته است. امام رضا(ع) نیز همانند اجداد بزرگوار خویش همیشه بر خوردن انار تاکید می‌کردند. در این مورد در حدیثی فرمودند: «انار شیرین و ترش بِمک، چراکه انسان را نیرو می‌دهد و خون را زنده می‌‌کند».

انار یکی از میوه‌های خوش آب و رنگ فصل پائیز و زمستان است که در مقایسه با سایر میوه‌های این فصل، آنتی‌اکسیدان بیشتری برای افزایش ایمنی، مقاومت و حفاظت از بدن در مقابل بیماری‌ها، میکروب‌ها و ویروس‌ها دارد.

درمان‌گران مکاتب طب سنتی در جهان از خواص دارویی این میوه و دانه‌های آن برای درمان بیماری‌های مختلفی از قبیل بیماری‌های قلبی، عفونی، دندان درد و گوش درد استفاده می‌کنند.

انار خون را صاف می‌کند، گشاینده  رگ‌های بدن و ملیّن شکم و تقویت کننده  کبد است. انار برای یرقان، خفقان قلب و سرفه  حاد، سودمند است. صدا را صاف و صورت را با طراوت می‌کند. بدن را سیراب و کرم‌های معده را می‌کشد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
طرز تهیه مرغ شکم پر

 مواد لازم برای مرغ شکم پر


 مرغ 1 عدد ( دو کیلویی )
 سبزی خرد شده یک لیوان شامل ( جعفری، گشنیز، نعنا  و ترخون )
 مغز گردوی چرخ شده یک فنجان
 آلو و قیسی خرد شده نصف فنجان
 پیاز سرخ شده2 قاشق سوپخوری
 زعفران ساییده نصف قاشق چایخوری
 زرشک 2 قاشق سوپخوری
 شکر یک قاشق سوپخوری
 آب لیمو یا آب نارنج 3-2 قاشق سوپخوری
 نمک و فلفلبه مقدار لازم
طرز تهیه مرغ شکم پر
مرغ  را با آب لیمو  یا آب نارنج ، نمک ، فلفل و زعفران  حل شده ( زعفران ساییده را در آب جوش حل می کنیم ) مخلوط می کنیم تا یک ساعت بماند.
سبزی را با یک قاشق سوپخوری روغن کمی تفت می دهیم
و بقیه مواد یعنی مغز گردوی  چرخ شده ، آلو و قیسی خرد شده ، پیاز سرخ شده ، زرشک و شکر را به آن اضافه می کنیم.
مخلوط را در شکم مرغ  جای می دهیم.جلوی شکم آن را قبل از دوخت یک تکه کاغذ فویل قرار می دهیم.
بعد شکم مرغ  را می دوزیم و در قابلمه ای که گنجایش مرغ  را داشته باشد، با 3 قاشق سوپخوری روغن داغ شده، با شعله ملایم سرخ می کنیم.
3-2 فنجان آب را در چند بار اضافه می کنیم، تا مرغ  پخته شود، ولی له نشود.
پس از طبخ، باید نصف فنجان آب داشته باشد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
میرزا قاسمی

تاریخچه میرزا قاسمی
میرزا قاسمی توسط محمد قاسم خان  که در زمان ناصرالدین شاه قاجار  والی حاکم رشت بود ابداع شده و توسط وی گسترش یافت و به نام او نیز نام گذاری شد تطرز

تهیه میرزا قاسمی - دستور پخت اول
مواد لازم

- بادمجان = 5 عدد متوسط
- گوجه فرنگی تازه = 2 عدد
- سیر = یک بوته
- تخم مرغ = 3 عدد
- روغن و فلفل و نمک = به مقدار لازم

طرز تهیه
در ابتدا بادمجان ها را کباب می کنیم ( شما می توانید بادمجان ها را داخل فر و یا روی آتش کباب کنید ) سپس پوست آنها را کنده و سرهای بادمجان ها را جدا می کنیم ؛ پس از آن بادمجان ها را ساطوری می نماییم .
حال نوبت به گوجه ها می رسد ؛ گوجه فرنگی ها را در آب جوش ریخته و پوست آنها را میگیریم و سپس خرد می کنیم.
سیر را کوبیده و داخل روغن داغ که از قبل درتابه و روی اجاق آماده شده است میریزیم تا کمی سیر ها سرخ شود.
سپس بادمجان ها و گوجه های آماده شده را به همان تابه اضافه کرده و سرخ می کنیم ؛ این کار را تا زمانی که آب آنها کشیده شده و کمی روغن بیافتد ادامه می دهیم.
حال کمی نمک و فلفل به آن اضافه می کنیم و مایه را در یک طرف تابه قرار می دهیم و در طرف دیگر خالی تابه تخم مرغ ها را شکسته و مخلوط می کنیم و انقدر هم می زنیم تا بسته شده و سرخ شود
بعد بادمجان ها و تخم مرغ ها (یعنی تمام محتویات تابه) را با هم مخلوط می کنیم.
میرزا قاسمی ما آماده شده و می توانید آنرا در دیس کشیده و سرو کنید.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
نکات مهم در پخت آش رشته

1ـ قابلمه باید گنجایش مواد را داشته و کمی بزرگتر از حجم آش رشته باشد تا رشته‌ها به هم نچسبد و خمیر نشود.

2ـ سبزی آش رشته باید بدون ساقه بوده و درشت خرد شود تا آش رشته زیباتر به نظر آید.

3ـ پیاز داغ داخل آش رشته نباید کم باشد تا آش بهتر جا بیفتد.

 5ـ رشته آش حتماً باید از نوع مرغوب تهیه شود.

6ـ نمک آش رشته را بعد از اضافه کردن رشته و کشک می‌ توان تست کرد تا آش شور نشود.

7ـ روغن داخل آش رشته باید به اندازه کافی باشد چون به جا افتادن آش کمک می‌ کند.

8ـ کشک را در آش رشته نباید جوشاند چون تفاوت حرارت کشک و آش رشته باعث می‌ شود کشک ببرد. می‌توان آش را بدون کشک (برای کسانی که کشک نمی‌خورند) سرو کرد که در این صورت هم تفاوت رنگ سبزی، رشته و کشک بهتر نمایان می‌شود و هم آش رشته خوش‌ رنگ‌تر و زیباتر می‌شود.

8ـ کشک حتماً باید ۲۰ دقیقه بجوشد (از نظر سلامتی و بهداشت غذا).

10ـ حرارت کشک و آش رشته موقع مخلوط کردن با هم تقریباً یکی باشد تا کشک نبرد.

11ـ برای درست کردن نعنا داغ ۲ قاشق روغن را داغ کرده نعنا خشک بریزید و فوراً خاموش کنید تا نعنا نسوزد.

 

12- زمان جا افتادن آش رشته زمانی است که لعابی رقیق روی آش را بگیرد، آش رشته رو به ته گرفتن باشد و رشته، بوی خامی ندهد. در این زمان باید حرارت زیر آش رشته را خاموش کرد. البته زمان جا افتادن آش رشته بستگی به نوع رشته نیز دارد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
حلوای مجلسی

مواد لازم برای تهیه حلوا مجلسی
آرد ۲ لیوان
روغن ۱لیوان
شکر ۲ لیوان
آب ۱ لیوان (هر چقدر گلاب و عرق هل رو کم کردید باید به مقدار آب اضافه بشه)
گلاب نصف لیوان
عرق هل نصف لیوان
زعفران مقداری
مراحل تهیه حلوا مجلسی و خوشرنگ
عرضم به خدمت شما که برای حلوا اندازه های بالا اندازه های مناسبی هستن ولی با توجه به جنس آرد و میزان حرارت و سلیقه ی شما میتونه اندازه ها تا حدی بالا و پایین بشه. من قبلا ها اول آرد رو کامل تفت میدادم تا بوی خامیش بره و تا حدی رنگش تغییر کنه و بعد روغن رو اضافه میکردم. مدتی هست که دیگه اون کار رو نمیکنم و حلوا رو به این شکلی که توضیح خواهم داد درست میکنم و واقعا هم حلوای خوش آب و رنگ و خوبی در میاد.

آرد و روغن رو باهم روی حرارت میذارم و هم میزنم تا کاملا یک دست بشه. این مقدار روغن حداقل مقدار روغنی هست که میشه برای این مقدار آرد استفاده کرد. اگه دوست داشتید میتونید یکی دو قاشق کره هم بهش اضافه کنید تا حلواتون عطر کره هم داشته باشه.

تفت دادن آرد در روغن
حرارت رو کاملا ملایم میکنم و هر از گاهی هم میزنم که نسوزه. اونقدر آرد رو در روغن تفت میدم که رنگ مناسبی که میخوام بگیره. این بخش کاملا سلیقه ای هست. من معمولا آرد رو در روغن حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه تفت میدم تا رنگش تیره بشه. البته باید خیلی مراقب بود تا نسوزه و تلخ نشه. اگه خواستید حلوای روشنی داشته باشید میتونید آرد رو در روغن در زمان کمتری تفت بدید و بعدا زعفران بیشتری بریزید تا حلوای زعفرانی و روشنی داشته باشید.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
کباب قلوه

کباب قلوه

قلوه ها رابعد از اینکه شستید وپوست وچربی آن راگرفتید آب آن رابگیرید وبه وسیله یک دستمال کاغذی آن راخشک کنید وسپس به وسیله یک پر یا قلم مو کره آب شده را روی آن بمالید وآن را به سیخ کشیده وکباب کنید ویا در بشقابی گذاشته و در فر بگذارید تا هر طرف آن رنگش زرد شود.مدت پخت قلوه گوسفند برای هر طرفش سه دقیقه وبرای گوساله پنج تا شش دقیقه است. وقتی قلوه ها پخت شدند آن را در بشقاب گرمی قرار دهید و در کنارش کمکی کره وجعفری گذاشته وسر سفره بیاورید

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
ماکارونی غذای پر مصرف مردم دنیا

 

یکی دیگر از غذاهای مصنوعی پر مصرف مردم دنیا ماکارونی است. ماکارونی آرد سبوس است، چنان که نان های فانتزی و باگت هم آرد بی سبوس است. شیرینی جات نیز اکثر اً آرد بی سبوس است. آرد بی سبوس برای بدن فوق العاده زیانبار است، هم برای دستگاه گوارش مضر است و معده را مختل می سازد و هم یبس آور است و هم شخص را به کم خونی مبتلا می کند .ماکارونی غذایی است که امروزه فوق العاده دوره بورس است و تبلیغات زیادی در مورد آن می شود، در حالی که از نظر غذایی ارزش زیادی ندارد، زیرا خمیر آن با آرد نول تهیه می شود و فاقد سبوس است، چرا که اولاً سبوس گندم دارای گروه ویتامین هایb است که برای سلامتی انسان بخصوص برای پوست و مو فوق العاده مفید است. ثانیاً چون به حالت خمیری است و زیاد جویده نمی شود موسین و پتیالین در دهان کمتر تولید شده و وقتی وارد معده می شود به راحتی هضم نمی شود و مدت زمان زیادی در معده می ماند و سنگینی خاص را ایجاد می کند و از طرفی چون فاقد قیبر گیاهی است ایجاد یبوست می کند و باعث به وجود آمدن گاز های سمی و الکل در روده بزرگ می شود، این غذاها ناراحتی گوارشی و میگرن و هموروئیدرا به ارمغان می آورد و انسان را دچار بیماری های اعصاب و روان می کند زیرا گازهای سمی ایجاد شده در روده دوباره جذب و وارد خون می شود و همه اندام ها به خصوص مغز و اعصاب را ناراحت می کند. علاوه بر این خمیر ماکارونی موجب ازدیاد وزن و چاقی می شود

 


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »

زیبا شدن صورت و موها

امام هشتم (ع) می فرماید: شستشو دادن سر را در روز جمعه جزو دستورات پیغمبر اسلام (ص) است. علاوه بر این دارای خواصی است مانند اینکه موها وصورت را زیبا می نماید، و از سردرد جلوگیری می کندامام صادق (ع) فرمود: «خوردن کباب، تب را از بین می برد. »امام صادق (ع) فرمود: «اگر مردم می دانستند که در سیب چه هست، مریضان خود را با سیب مداوا می کردند.» امام صادق (ع) فرمود: «به کسانی که تب دارند، سیب بدهید که چه چیزی مفیدتر از سیب است؟»سماعه از امام صادق (ع) پرسید: «برخی که بیمار می شوند، دوست دارند که سیب بخورند، ولی دیگران آنها را از این کار منع می کنند، نظر شما چیست؟» ایشان فرمود: «به هر کس که تب دارد، سیب بدهید، چه چیزی بهتر از سیب است. »مردی، از سرزمینی که در آنجا وبا زیاد بود، به امام صادق (ع) نامه ای نوشت و در مورد درمان وبا از ایشان سؤال نمود. آن حضرت فرمود: «سیب بخورید» آنها نیز چنین کردند و خوب شدند.امام صادق (ع) فرمود: «یکی از پیامبران، از ضعف و ناتوانی اش به خداوند شکایت نمود. به او گفته شد: «گوشت را با شیر بپز و بخور که باعث قدرتمند شدنت می شود.امام صادق (ع) فرمود: «یکی از پیامبران، از ضعف و ناتوانی اش به خداوند شکایت نمود. به او وحی فرستاده شد که: «گوشت را در شیر بپز و آن دو را بخور که رکت در آنهاست.» پس او نیز چنین کرد و قدرت و توانمندی به دست آورد.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
عناب

عناب

امام صادق (ع) فرمود: «برتری عناب بر میوه ها، هم چون برتری ما است، بر دیگران.» حال دو روایت در مورد عناب ذکر می کنیم که از امام صادق (ع) نیست.امیرالمؤمنین (ع) فرمود: «عناب، تب را از بین می برد.»ابوحصین گفت: چشمانم سفید شده بود و چیزی نمی دیدم. امیرالمؤمنین (ع) را در خواب دیدم و گفتم:«ای سرورم! چشمانم به وضعی که می بینی در آمده است.»فرمود: «عناب را نرم کن و با آن سرمه بکش.»من، عناب را با هسته اش نرم کردم و با آن سرمه کشیدم و کوری ام بر طرف شد و دیدم که چشمم سالم است.


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
مردان باید قدر دان باشند


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:«اینجور نیست که مرد در خانواده وظیفه و مسئولیت و نقشی نداشته باشد. مردهای بیخیال، مردهای بی‌عاطفه، مردهای عیاش، مردهای قدرنشناس زحمات زن خانه، اینها به محیط خانه لطمه میزنند. مرد باید قدردان باشد». ۱۳۹۰/۱۰/۱۴


موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »
مادران نگران کودکان بیش فعال خود نباشند


کودکان بیش‌فعال در برخی از خانواده‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورند اما مادران نباید نگران این کودکان باشند، چراکه این وضعیت کودکان قابل درمان است.
کودکان از لحاظ فعالیت‌های حرکتی با یکدیگر تفاوت دارند. از این رو با توجه به فعالیت‌های بی‌وقفه بعضی از کودکان این‌گونه به نظر می‌رسد که کودک از حرکت باز نمی‌ایستد.

 

کودکان بیش‌فعال در سنین پیش از دبستان بدون اینکه هدفی داشته باشند، بدون توقف می‌دوند، بالا می‌روند و می‌خزند و وقتی که بزرگتر می‌شوند ناتوانی مشخصی برای آرام نشستن داشته و به طور افراطی تمایل به بی‌قراری دارند.

 

*رفتارهای امین مانع حضورمان در جمع شده است

 

خانی مادر امین در شکایت از رفتارهای کودکش می‌گوید: امین از صبح زود که از خواب بلند می‌شود به دویدن و پریدن از روی مبل، میز، تختخواب و دیگر اسباب خانه مشغول می‌شود.

 

وی ادامه می‌دهد: امین به لحاظ جسمی بسیار لاغر بوده و در مراجعه به پزشک نیز علت این نحیف بودن فعالیت بیش از حد او اعلام شده است.

 

این مادر اضافه می‌کند:

گاهی با کارهایش آن‌قدر کلافه‌ام می‌کند که او را محکم در آغوش می‌گیرم و با اینکه سعی می‌کنم با حرف‌هایم او را آرام کنم، باز هم احساس می‌کنم در آغوشم چیزی او را به حرکت وا می‌دارد. 

 

وی می‌گوید: به خاطر فعالیت‌های بیش از حد امین، من و پدرش از حضور در بسیاری از جمع‌های خانوادگی و دوستانه صرف نظر می‌کنیم، چراکه جا و مکان برای فعالیت‌های بی‌وقفه او تفاوتی ندارد.

 

*علت بیش‌فعالی معلوم نیست

 

روانشناس زنجانی در خصوص بیش‌فعالی اظهار کرد: ADHD یا اختلال بیش‌فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود 10-8 درصد کودکان به آن مبتلا هستند.

 

رباب فرهادیان با بیان اینکه احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است، گفت: کودکان بیش‌فعال بدون فکر کردن عمل می‌کنند، بیش از اندازه فعالند و در تمرکز کردن مشکل دارند.

 

این روانشناس عنوان کرد: این کودکان متوجهند که والدین چه انتظاری از آنها دارند اما برآورده ساختن این انتظار برایشان مشکل است، چون نمی‌توانند آرام بنشینند، دقت کنند یا به جزئیات توجه کنند. البته بیشتر کودکان در سنین خردسالی به ویژه اگر مضطرب یا هیجان‌زده باشند چنین رفتارهایی از خود نشان می‌دهند اما‌ در کودکان بیش‌فعال این علائم مدت زمان طولانی وجود دارد و در شرایط و محیط‌های مختلف بروز می‌کند.

 

*علائم بیش‌فعالی از نوع بی‌توجهی

 

فرهادیان با اشاره به اینکه سه نوع اختلال بیش‌فعالی و فقدان توجه تشخیص داده شده که هر کدام الگوی رفتاری خاصی دارد، علائم بیش‌فعالی از نوع بی‌توجهی را این‌گونه عنوان کرد:

 

1- ناتوانی در توجه به جزئیات و بی‌دقتی در تکالیف مدرسه یا سایر فعالیت‌ها

 

2- مشکل در ادامه دادن توجه و حفظ دقت در طی فعالیت‌ها

 

3- مشکل آشکار در گوش دادن

 

4- مشکل در پیروی از دستورات

 

5- بی‌نظمی

 

6- اجتناب از کارهایی که به تلاش ذهنی و تفکر نیاز دارد

 

7- گم کردن اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها و وسایل

 

8- واکنش بیش از حد به محرک‌ها

 

9- فراموشی در فعالیت‌های روزانه

 

*علائم بیش‌فعالی از نوع بیش‌فعال ـ برانگیخته

 

وی علائم بیش‌فعالی در نوع بیش‌فعال - برانگیخته را نیز 9 مورد نام برد:

 

1- بی‌قراری و نا‌آرامی

 

2- مشکل در حفظ حالت نشسته

 

3- دویدن بیش از حد و یا بالا و پایین پریدن

 

4- ناتوانی از بازی کردن در سکوت

 

5- به نظر می‌رسد که همیشه در حرکت و آماده‌ رفتن هستند

 

6- زیاد صحبت می‌کند

 

7- قبل از اینکه سوال تمام شود پاسخ می‌دهد

 

8- منتظر ایستادن و در صف ایستادن برایشان سخت است

 

9-حرف دیگران را قطع می‌کنند و فضولانه وارد بحث دیگران می‌شود

 

*نوع سوم بیش‌فعالی شایع‌تر است

 

این روانشناس با اشاره به نوع سوم بیش‌فعالی گفت: نوع سوم بیش‌فعالی که شایع‌تر نیز هست شامل ترکیبی از علائم بیش‌فعالی نوع اول و دوم است و نکته قابل توجه اینکه کودکان مبتلا به بیش‌فعالی بدون درمان دارویی و یا بدون رفتاردرمانی نمی‌توانند رفتار خود را کنترل کنند.

 

*درمان مناسب کودک را آرام خواهد کرد

 

وی با اشاره به اینکه این اختلال به عملکرد خانوادگی، اجتماعی و تحصیلی کودک آسیب می‌رساند، تاکید کرد: با درمان مناسب، کودکان می‌توانند بیاموزند که چگونه با این مشکل کنار بیایند و علائم خود را کنترل کنند.

 

*تشخیص به ارزیابی کامل نیاز دارد

 

فرهادیان با بیان اینکه در بسیاری از موارد بیش‌فعالی توسط پزشک عمومی درمان می‌شود، متذکر شد: آزمون یا آزمایشی که بیش‌فعالی را تشخیص دهد وجود ندارد بلکه تشخیص، به یک ارزیابی کامل نیاز دارد و در پاره‌ای از موارد ممکن است کودک به متخصص اعصاب، روانپزشک و یا روانشناس ارجاع داده‌شود و در نهایت، علائم و اطلاعات جمع‌آوری و تشخیص داده شده و سپس درمان آغاز می‌شود.


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
گیاه آرام بخش

در این پست چند دمنوش یا چای گیاهی معرفی می کنیم که آرامش بخش و برای خواب هم مفیداند.واعتیاد آور نیستند و عفونت را از بدن شما خارج می‌کنند؛ این گیاهان خواص زیادی دارند که برای سلامت بدن انسان مفید هستند. البته فراموش نکنید که حتی گیاهان را نیز باید به اندازه مصرف کرد چون

هر چیزی یک عوارض  و یک خواص درمانی دارد .

 


گل شاه پسند:

این گیاه خشک و سرد است؛ کاربرد دارویی دارد؛ برگ و سرشاخه آن سبز است؛ بوی مطبوعی دارد اما طعم آن گس و تلخ است؛ برای دردهای عصبی، سرگیجه و ضعف روانی مفید است؛ ضمن اینکه شیر مادران شیرده را زیاد می‌کند.

جوشانده این گیاه برای انواع ناراحتی‌های عصبی، سرفه، بی‌خوابی و ترس و تب توصیه می‌شود و برای اختلالات هاضمه و نفخ مفید است و همچنین خلط آور است.

گل شاه‌ پسند برای بیماری‌های پوستی نیز مفید است و اگر بدنتان آب آورده است از جوشانده این گیاه میل کنید و در کنار آن قلب را تقویت می‌کند، خون را تمیز و تصفیه می‌کند.

این گیاه عرق آور است، نفس را خوشبو می‌کند، سنگ کلیه و مثانه را خارج می‌کند و آرام بخش است.

دم کردن شاه پسند وحشی:

یک قاشق چایخوری برگ خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید؛ سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان با عسل سه بار در روز بنوشید.

جوشانده شاه پسند:

مقدار 40 تا 50 گرم از برگ‌های خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 5 دقیقه به آرامی بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و بنوشید.

طریقه دم کردن شاه پسند معمولی:

20 تا 30 گرم از برگ‌های خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب دم کرده و روزانه دو تا سه فنجان بنوشید.

 


ریحان:

ریحان دارای مزایای بسیاری است و برای دستگاه گوارش عالی است؛ ضمن اینکه برای تهوع، استفراغ، نفخ معده و آرامش عضلانی مفید است و همچنین ضد تشنج بوده و معالج سردردهای میگرن و عصبی است.

این گیاه دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند و بدون ایجاد اعتیاد، سریع‌ترین قرص خوابی است که می‌توانید هر شب دم کرده آن را بنوشید و بخوابید.

برگ ریحان را همراه غذا بخورید زیرا در هضم غذا موثر است؛ بوی گل ریحان، مگس و پشه را فراری می‌دهد و شیر مادران شیرده را زیاد می‌کند؛ از سویی، آرامش دهنده اعصاب بوده و شادی آور است.

20 تا 50 گرم از ساقه ریحان و گل و برگ آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و 12 دقیقه دم کنید؛ سپس آن را صاف و شیرین کنید و پس از هر غذا یک فنجان بنوشید.

50 گرم ریحان به همراه عسل برطرف کننده گلو درد و آنژین است و برای درمان آسم، جوشانده آن مفید است؛ همچین ضد دل پیچه و نفخ است و بوی سیر و پیاز را از بین می‌برد.

این گیاه کشنده میکروب اسهال و وبا است و از مبتلا شدن به جذام جلوگیری می‌کند؛ ضمن اینکه منفذها را باز می‌کند و دشمن بیماری سل است.

گل لادن:

گل لادن، بدن را تقویت می‌کند و دارای ویتامین C است؛ علاوه بر زیبایی خواص درمانی دارد و ملین است یعنی اگر دانه آن را خشک و پودر کرده و با عسل مخلوط کنید برای دفع خوب است.

این گیاه برای سرماخوردگی، برونشیت، گلو درد و تقویت و درخشتگی مو مفید است؛ برای مو نیز یک لیتر آب، یک مشت برگ گلبرگ و دانه خشک شده را به مدت 15 دقیقه بجوشانید و بعد از خنک شدن به مدت 15 دقیقه روی موهایتان بریزید، بعد موها را با آب بشویید؛ ضماد له شده این گیاه را به پیاز مو مالیده تا از ریزش آنها جلوگیری کند.

این گیاه مواد ضد عفونی کننده قوی دارد و برای مقابله با عفونت‌های معده و ادراری و درمان التهاب مثانه، ورم مفاصل و رماتیسم مفید است؛ طریقه جوشاندن این گیاه مانند ریحان است


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
نظر رحمت به او نمی رسد

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »

 رسول خدا (صلی الله علیه وآله )فرومدند

روز قیامت بنده ای بر صراط آید ، از بدهی هایش و قرض هایش که پس نداده از او می پرسند…
جواب می دهد چیزی ندارم
پس از حسناتش (کارهای نیکش)آنقدر برمیدارند که تمام شود و چیزی از حسناتش برای او باقی نماند

[حسناتش تمام میشود اما هنوز طلبکاران زیادی وجود دارند]
ندا میرسد گناهان طلبکار را برداشته و برای بدهکار بگذارید و به آتش انداخته شود

منبع.مجمع الزوائد


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »

اگر از زندگی‌ات لذت نبری، مزۀ عبادت را هم نمی‌چشی!
موضوع بحث ما «نشاط در زندگی» و «حال خوش معنوی» است، اما چرا این دو را کنار هم قرار دادیم؟ چون کاملاً با هم مرتبطند. خیلی‌ها تصور می‌کنند: «حال خوش معنوی ارتباطی با نشاط زندگی ندارد! چون معمولاً آدم‌ها «نشاط در زندگی» را با گناه و هرزگی به‌دست می‌آورند و این طبیعتاً حال خوش معنوی نمی‌شود، بلکه حال بد معنوی می‌شود! از آن‌طرف هم در زندگی کسانی که اهل عبادت و معنویت هستند، نشاط و سرزندگی نمی‌بینیم!» در حالی‌که «حال خوش معنوی» بدون «نشاط در زندگی» بدست نمی‌آید و کسی که نشاط در زندگی ندارد، عبادتش هم خراب است.
امام باقر‌(ع) می‌فرماید: کسی که در زندگی دنیایی خودش کسالت داشته باشد، در ارتباط با امر آخرت و کارهای بندگی خدا کسالتش بیشتر است!( مَنْ کَسِلَ ..؛ کافی/5/85) تو که حالِ زندگی کردن نداری، ‌چطور می‌خواهی حال بندگی پیدا کنی؟!
اگر کسی در زندگی‌اش حال و نشاط نداشته باشد مطمئن باشید نماز خوبی هم ندارد و زیاد بدرد نمی‌خورد، بلکه نمازش خراب‌تر از زندگی‌اش است! اگر بخواهی نماز باحال بخوانی، حتماً باید دو برابرش زندگی‌تان بانشاط باشد! شما چرا نمازت خوب نیست؟ برای اینکه در زندگی، حالت خوب نیست! «تو در برون چه کردی که درون خانه‌ آیی؟!»
اگر در زندگی‌ات حال و نشاط نداشتی، وقتی سر سجادۀ نماز می‌روی، لابد می‌خواهی ناراحتی‌ها و طلب‌کاری‌هایت از خدا را بشماری! کسی که زندگی‌اش خاک‌برسری است و ازش لذت نمی‌برد، موقع عبادت هم دلش با خدا صاف نمی‌شود. خدا از این‌طور عبادت بدش می‌آید. دین‌داری به داشتن اعتقادات نیست، آن چه اعتقاداتی است که به تو نشاط نداده است؟!
انجام دستور، چگونه می‌تواند آدم را از خدا دور کند؟ طرف از خدا طلب‌کارست چون فکر می‌کند: خدا هم به او حال نداده، و هم دستور داده نماز بخوان! حالا آمده نماز خوانده و از خدا طلبکار است! می‌گوید: «آنجا که مشکل مرا حل نکردی، ولی من نمازت را خواندم…» اینها وقتی نماز می‌خوانند، بیشتر با خدا دعوای‌شان می‌شود! لذا نمازشان زیاد فایده ندارد، چون دچار عُجب می‌شوند و عجب موجب حبط عمل است.
اگر می‌خواهی حال خوش معنوی پیدا کنی، باید نشاط در زندگی داشته باشی. اگر می‌خواهی خوب عبادت کنی، قبلش باید خوب و خوش زندگی کرده باشی.
هرکسی عاشق عبادت است، برود زندگی‌اش را درست کند، و کاری کند که از زندگی‌اش لذت ببرد، و الا مزۀ عبادت را نمی‌چشد! هرکسی می‌خواهد قرآن را باحال بخواند، باید باحال زندگی کند.
بندگیِ پرشور، با حرارت و با لذت برای کسی است که در زندگی‌اش خیلی از خدا بُرده و کیف کرده است! کسی که خیلی خدا در زندگی به او حال داده است! او می‌گوید: «خدایا ممنونتم! تو عالی هستی، دورت بگردم، فدایت بشوم…»
ما در این بحث نشاط داریم عالی‌ترین بحث عرفانی را به زبان ساده مطرح می‌کنیم. فرمودند: بهترین نوع عبادت، عبادت شاکرانه است، نه خائفانه، و نه تاجرانه! عبادت خائفانه یعنی از ترس جهنم عبادتی کنی. عبادت تاجرانه هم یعنی عبادت می‌کنم تا إن‌شاالله بعداً در بهشت به خوشی و لذت برسم! خُب این‌همه نعمتی که خدا به تو داده را نمی‌بینی و با آن خوش نمی‌گذرانی، آن‌وقت می‌خواهی در آینده خوش بگذرانی؟!
عبادت تاجرانه و خائفانه معطوف به آینده است، اما عارفانه‌ترین و عالی‌ترین سطح عبادت، عبادت شاکرانه است که معطوف به گذشته است. یعنی خدایا! من لذت بُرده‌ام، و آمده‌ام از تو تشکر کنم؛ این یعنی عبادت برآمده از نشاط در زندگی.
عالی‌ترین نوع عبادت این است که انتظاری در آینده نداشته باشی، بلکه به‌خاطر اینکه به تو خیلی داده‌اند و از زندگی‌ات احساس نشاط پیدا کرده‌ای، آمده‌ای از خدا تشکر کنی. البته کسی که عبادت شاکرانه دارد، طبعاً طمع به آینده هم پیدا می‌کند.
زیارت امین‌الله که از معتبرترین زیارت‌نامه‌هاست نمونۀ عالی تقاضای نشاط از خداوند است. این زیارت را به مردم جهان معرفی کنید بلکه نگاه‌شان به اسلام عوض شود!

بیان معنوی


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »

محکم کردن ذهن و زیاد کردن حافظه

در روایت آمده است که امام رضا (ع) در سفره ای سرکه با نمک آورند .حضرت (ع) با سرکه غذایش را شروع کردند. شخصی گفت فدایت گردم! به ما امر می کنید غذایمان را با نمک آغاز کنیم. فرمود سرکه ذهن را محکم و عقل را زیاد و قوی می کند. به نقل از محمد همدانی: مردی در خراسان،نزد امام رضا (ع) بود. در این هنگام نزد ایشان سفره ای گستردند که در آن سرکه و نمک بود. امام (ع) با سرکه آغاز کرد. آن مرد گفت: فدایت شوم به ما فرموده ای که با نمک آغاز کنیم. فرمود این همانند آن (نمک) است. سرکه ذهن را استحکام می بخشد و عقل را فزون می کند .

 


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
زن مدبر

زن مدبر کسي است که به لحن غيرمتوقعانه موضوع را به او يادآور شود.
و مرد متعهد نيز مردي است که به محض يادآوري همسرش را مورد دلجويي و محبت قرار داده و سهل انگاري خود را از دلش درآورد.
در غير اين صورت اين بي مهري ها به مرور زمان انباشته شده و به جايي مي رسد که حتي حمايت و دلجويي و تدبير نيز کاري از پيش نبرده، طلاق عاطفي زوجين را سبب خواهد شد.


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
اعوذ بالله من نفسی...

اعوذ بالله من نفسی…
میگفت:
شیطان اندازه یک حبّه قند است . . .
گاهی می افتد توی فنجان دل ما . . .
حل می شود آرام آرام . . .
بی آنکه اصلا ً ما بفهمیم . . .
روحمان سر می کشد آن را . . .
آن چای شیرین را . . .
شیطان زهرآگین دیرین را . . .
آن وقت او، خون می شود در خانه تن . .
می چرخد و می گردد و می ماند آنجا
او می شود مـن …


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »

چهار ذکر قرآنی آرامش بخش

چهار ذکر قرآنی آرام بخش که در زندگی معجزه ها میکند:

1-حسبنا الله نعم الوکیل نعم المولا و نعم النصیر(برای وقتایی که ترس و اضطراب دارید)
2-لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین(وقتی خیلی ناراحتی و دلت گرفته)
3- و ٱفوض امری الی الله ان الله بصیربالعباد(برای وقتی که میخواهی خدا مکر و حیله دیگران را در حق تو خنثی کند)
4-ماشاالله لا حول و لا قوه الا بالله(برای وقتایی که طالب زیبایی در دنیا هستید)


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
عقربی که پنج نفر را می خوردپیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: در روز قیامت، از داخل جهنم عقربی خارج می شود که سر آن عقرب در آسمان هفتم است و دُمش در ته زمین و دهانش هم از مشرق تا مغرب است.

آن عقرب می گوید : «أَینَ مَن حارَبَ اللهَ و رَسُولَه؟» ؛ آنهایی که با خدا و پیامبر خدا جنگ داشتند کجا هستند؟

جبرئیل فرود می آید و می پرسد: «چه کسانی را می خواهی؟ مقصودت از کسانی که با خدا و پیامبر خدا در جنگ بودند چه کسانی است؟»

عقرب می گوید: آنها پنج نفرند و من می خواهم آنها را ببلعم:

اول: تارِکُ الصَّلوة:

آن کسی که بی نماز از دنیا رفته است، مخصوصاً اگر منکر هم بوده و نماز را قبول نداشته که دیگر هیچ! این عقرب می گوید من ارادۀ تارک الصلوة را دارم. او با خدا و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در جنگ بوده است.

دوم: مانِعُ الزَّکاة:

کشاورزی که گندم داشته اما زکاتش را نمی داده، گاو و گوسفندش در حد نصاب بوده زکات نمی داده، طلا به میزان بیست مثقال داشته زکاتش را نمی داده، این عقرب می گوید: من به دنبال کسانی هستم که در دنیا زکات نمی دادند.

سوم: آکِلُ الرِّبا:

کسانی که نزول می خوردند. در زمان ما هستند کسانی که پول می دهند و نزولش را سر ماه می گیرند. چه قدر گناه دارد.

چهارم: شارِبِ الخَمر:

کسانی که شراب می خورند، چهارمین گروهی هستند که آن عقرب به دنبالشان هست.

پنجم: قَومٌ یُحَدِّثُونَ فِی المَسجِدِ حَدیثَ الدُّنیا:

مردمی که در مسجد می نشینند و به جای اینکه مباحثه کنند، درس بخوانند، دعا بخوانند، حرف آخرت و مسائل شرعی و قرآن و مفاتیح بزنند، از دنیا صحبت می کنند: امروز دلار چند بود؟ طلا مظنه اش چه قدر بود؟ شنیده ام بالا رفته؟! این حرف ها جایش در مسجد نیست. آن عقرب به دنبال کسانی است که در مسجد از دنیا حرف بزنند.

برگرفته از کتاب در محضر مجتهدی


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »

دو رکعت نماز مقبول مانع عذاب آخرت می شود.
نماز عبادتی است که نظیر آن وجود ندارد. آثار و برکاتی که برای نماز ذکر شده، برای هیچ عبادت دیگری وارد نشده است. نماز دو گونه است: واجب و مستحب. نماز های واجب نمازهایی است که به صورت روزانه و در وقت مشخص خوانده می شود و ترک آن عقاب و عذاب خداوند را در پی دارد.

نماز مستحب، نمازی است که اقامه آن واجب نیست و به همین دلیل ارزش و ارج بسیاری دارد. نماز های مستحب یا نوافل (نفل به معنای زاید و افزون است) نیز دو دسته اند: نوافلی که برای آن ها دستور و روش داریم، مانند نافله های روزانه، نماز پدر و مادر، نماز حاجب، نماز استغاثه و … . دسته دوم نیز نوافلی است که دستوری برای آن ها نداریم، مانند این که فرد دو رکعت نماز مستحب بخواند.

امام صادق (علیه السلام) در فضیلت و جایگاه نماز فرمود: من قَبِلَ الله منه صلاهً واحدهً لم یعذّبه؛  اگر خداوند از کسی دو رکعت نمازش را قبول کند، او را عذاب نمی کند.

یعنی یک نماز مقبول، از عذاب اخروی که پایان ندارد، جلوگیری می کند.

درباره فضیلت نماز های مستحب و نوافل در حدیث آمده است که: نماز های نافله، به منزله هدیه است و در هر صورت پذیرفته می شود.

البته با همه تأکید و تشویقی که درباره انجام نماز های مستحبی است، ادای آن ها باید از روی علاقه و عشق باشد و انسان، بر خودش آن ها را تحمیل نکند. سعی کند که ابتدا آمادگی روحی و علاقه و کشش قلبی بیابد، آنگاه به انجام آن ها بپردازد. در نماز های مستحب برخی ارفاق ها وجود دارد که در نماز های واجب نیست که برای جذب بیشتر افراد است، از جمله اینکه:

نماز مستحب را هم می توان ایستاده خواند، هم نشسته.
در نماز مستحب، می توان فقط سوره حمد را خواند و به رکوع رفت.
در نماز مستحب، شک میان رکعت اول و دوم، نماز را باطل نمی کند و نمازگزار می تواند تصمیم بر هر کدام بگذارد.
انجام کم و زیادهای اشتباهی در نماز مستحب، سجده سهو ندارد.
برای نماز های واجب، بهتر است انسان به مسجد برود ولی درباره نوافل چنین دستوری نیست.

این ساده گیری ها برای تشویق افراد به این عبادت های سازنده است. حتی اگر نماز مستحب را کسی در وقتش نتوانست بخواند، قضای آن را می تواند انجام دهد، که در اینصورت، طبق حدیث، خداوند به فرشتگان مباهات کرده و می فرماید: به بنده ام بنگرید! چیزی را که بر او واجب نکرده ام، قضا می کند! (و در حدیث دیگری افزوده شده که: شما را شاهد می گیرم که او را آمرزیدم)

منبع: پرتوی از اسرار نماز، محسن قرائتی

 


موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 8 اسفند 1396نظر دهید »
استعمال عطر و اندازه آن

از امور مشهور و بارز در زندگی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله  علاقه شدید و اهتمام وافر ایشان به بوی خوش و استعمال عطر می باشد. از خود ایشان نقل است:

آنچه از دنیای شما پیش من محبوب است زن و بوی خوش است و روشنی چشمم در نماز قرار داده شده .

از همین رو ، می توان استعمال عطر و خوشبو کردن خود و لباس به خصوص ،هنگام نماز  را از مستحبات موکد دانست . البته باید بانئان از انجام این کار برای محیط بیرون از خانه -در صورتی که بوی خوش آنان به مشام نامحرم می رسد- خودداری کنند.

اهمیت استفاده از بوی خوش در اسلام به حدی است که گاه در برخی متون فقهی به تعبیر «لا اسراف فی الطیب » بر می خوریم .

در روایتی از امام صادق علیه السلام می خوانیم : هزینه مصرفی رسول خدا صلی الله علیه و آله  در مورد عطر و بوی خوش ، بیش از مبلغی بود که آن حضرت در امر خوراک ،هزینه می کرد.

منبع: دیده شده در کتاب الگوی مصرف ،دکتر علی اکبر کلانتری ،ص


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »


آیا حضرت صدیقه طاهره و زینب کبری سلام الله علیها از چادر استفاده می کردند؟

چادر به صورتی که در میان ایرانیان معمول است - چادر بلند که تا پایین پا می رسد - در میان جامعه عرب ها معمول نبوده، ولی چیزی شبیه نیمه چادر رایج بوده که ظاهراً منظور از «جلباب» هم که در آیات قرآن آمده، اشاره به همین است. چیزی نه مثل مقنعه و روسری کوتاه و نه مثل چادر ما خیلی بلند؛ این چادر شاید تا کمر و کمی پایین تر می رسیده است و آن بزرگواران از آن استفاده می کردند. عرب ها چیزی داشتند به نام «درع» که پیراهن وسیع است و «ملحفه» که همان چادر بوده است و مقنعه.

از روایات استفاده می شود این بزرگواران هر سه پوشش فوق را داشتند. مقنعه را سر می کردند و درع هم پیراهن وسیع بوده که تا پشت پا می رسیده و آستین هایش بلند و گشاد بوده و ملحفه آن چادری بوده که به خودشان می پیچند. در آداب نمازگزار هم آمده که زن در موقع نماز اگر بخواهد حجاب کاملی داشته باشد، از مقنعه و درع و ملحفه استفاده کند.

 پاسخ از آیت الله مکارم شیرازی


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »

در تقويت اراده عوامل متعدّدى تأثير گزار هستند كه بايد رعايت شده و با عواملى كه موجب ضعف اراده مى ‏شود مبارزه گردد. در ذيل به برخی از عوامل تقويت اراه كه از مفاهيم ديني اخذ شده اشاره می شود:
1. اصل مقاومت:
اولين اصلى كه بايد رعايت شود، اصل مقاومت است كه روان شناسان از آن به عنوان “اصل تسليم ناپذيرى” ياد مى‏ كنند. معناى اصل مقاومت آن است كه انسان در برابر شكست ‏ها و ناكامى ها مقاومت كند؛ زيرا برخى از شكست‏ ها زمينه پيروزى‏ هاى بزرگ را فراهم مى‏ كند. يكى از نويسندگان مى‏ نويسد: هرگاه برايتان مسئله‏ اى پيش ‏آيد كه به نظر بسيار مشكل، نا اميد كننده و غير قابل حل مى‏ رسد، آن چه شما را تا حصول پيروزى يارى خواهد كرد، اصل “تسليم ناپذيرى” است.(1)
اين اصل را می توان از آيه 30 سوره فصّلت برداشت كرد. خداوند در اين آيه می فرمايد: «إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَة»؛ كسانی كه گفتند پروردگار ما الله است و در اين راه استقامت ورزيدند ملائكه الهی بر آنان نازل خواهد شد.
2. اميد داشتن:
دومين اصلى كه نقش بنيادى در تقويت اراده دارد، اميدوارى است. انسان بايد در زندگى با اميد زندگى نمايد. يأس و نا اميدى انسان را از رسيدن به هدف باز داشته و روند زندگى را دچار مشكل مى‏ كند. آن دسته از بزرگان كه قله‏ هاى موفقيت را كسب نمودند، اميد به زندگى داشتند. از سوى ديگر برخى كه در زندگى موفق نبودند، معمولاً نا اميد بوده و يأس در زندگى آن ‏ها حكومت مى‏ كرده است. “فيلس سيمولك” مى‏ نويسد: “به كار بردن و نگارش كلمات منفى، ويران گر و مخرّب است. اين كلمات قفل هايى هستند كه بر درهاى ورودىِ هر راه حلى زده مى‏ شود تا ما را براى شكست آماده كند. بر عكس كلمه “آرى” هيجان مى ‏آورد و تحرك مى‏ بخشد…".(2)
3. مبارزه با عادت ناپسند:
يكى از عوامل مهم تقويت اراده، مبارزه با عادت‏ هاى بد و ناپسند است؛ از اين رو بايد سعى شود با هواهاى نفسانى (كه انسان را به اعمال ناپسند مى‏ كشاند) مبارزه شده و از عادات ناپسند جلوگيرى گردد.
در اسلام نيز به مبارزه عليه هواهاى نفسانى كه زمينه ‏هاى عادت بد را فراهم مى ‏كند. پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) مي فرمايد:«الشّديد من غلب نفسه؛ كسى قوى و با اراده است كه بر هواى نفس خود چيره شود.»(3)
4. تلقين به داشتن اراده قوى‏:
يكى از عوامل مهم تقويت اراده، تلقين كردن است كه انسان اراده قوى دارد. انسان بايد اين گونه باور داشته باشد كه “من مى‏ توانم بر مشكلات پيروز شوم، من اراده قوى و پولادين دارم".
5. داشتن هدف روشن:
متأسفانه آن عدّه كه دچار ضعف اراده مى‏ شوند و از فعاليت‏ هاى موفقيّت‏ آميز دست بر مى‏ دارند، آنانى هستند كه هدف معيّن و تعريف شده ندارند. اينان فعاليت هاى خويش را نيمه كاره رها مى‏ كنند. براى تقويت اراده بايد اهداف معيّن داشت.
6. تمرين تمركز حواس:
تمرين تمركز حواس يكى از راه ‏هاى تقويت اراده است. براى تمركز حواس بايد نظم و انضباط در همه امور زندگى ايجاد كرده و با برنامه ريزى فعاليت‏ هاى خويش را پيش برد.
7. انجام وظايف الهى:
يكى از عوامل مهم تقويت اراده، انجام وظايف الهى و حاضر دانستن خداوند در همه صحنه‏ هاى زندگى است. نماز را اوّل وقت خواندن، مقررّات الهى را رعايت نمودن، اجتناب از گناه، هر كدام مهم‏ترين عامل تقويت اراده به شمار مى‏ آيد. كسى كه روزه مى ‏گيرد؛ در واقع با تمام هوس ‏ها و رذايل اخلاقى مبارزه مى‏ كند. كسى كه به عبادت خداوند مى‏ پردازد، آرامش روانى پيدا مى‏ كند. آرامش روانى مؤثرترين عامل تقويت اراده است.
يكى از بزرگان مى‏ گويد: “خداوند بزرگ ترين گنج آرامش من است. من ديگر شتاب نخواهم كرد. او به من فرمان داده است كه گاهى بايستم و آرام باشم…".(4)
8. اعتماد به نفس:
خود باورى و اعتماد به نفس نيز عامل مهم تقويت اراده است. اگر انسان استعداد و قابليت‏ هاى خويش را بشناسد و باور كند كه توان انجام خيلى از چيزها را دارد، در تصميم‏ گيرى خويش دچار مشكل نمى‏ شود.
9. بهره‏ گيرى از سرگذشت انسان‏ هاى با اراده:
خواندن سرگذشت انسان‏ هاى با اراده، عامل تعيين كننده‏ اى در تقويت اراده است.
خواندن زندگى نامه انسان‏ هاى با اراده موجب مى‏ شود كه انسان در برابر عواملى كه موجب ضعف اراده مى شود، مقاومت نموده و عوامل تقويت اراده را تجربه كند، مثلاً يكى از عوامل موفقيت “پشتكار” است.
در كتاب «رمز پيروزى مردان بزرگ» از آيت‏ الله جعفر سبحانى و «سيماى فرزانگان» از رضا مختارى داستان‏ هاى زيادى از بزرگان نقل شده است. مطالعه اين دو كتاب براي تقويت اراده پيشنهاد می شود.

توصيه ‏هاى كاربردى براى تقويت اراده:
1. پيش از انجام هر كارى به جنبه‏ ها و آثار مثبت و منفى آن توجه كنيد، زيرا با آگاهى از زيان‏ ها يا منافع كارى، انگيزه براى ترک يا انجام كار بيش تر مى ‏شود و به طور طبيعى اراده قوى مى‏ گردد.
2. همواره سعى كنيد با خواسته ‏هاى نفسانى و عادت‏ هاى ناپسند مبارزه كنيد.
3. خود را به انجام وظايف و تكاليف دينى مقيد نماييد، همواره سعى كنيد نماز خود را اول وقت بخوانيد، حتى اگر مشغول نوشتن مطالبى باشيد كه فقط چند سطر يا كلمه ‏اى از آن باقى مانده باشد يا با كسى مشغول صحبت كردن هستيد، آن را رها كنيد. خواسته و ميل درونى خود را فداى اراده انسانى خود سازيد، انجام تكاليف و عباداتى هم چون نماز در اول وقت و روزه و حج و جهاد و صدقه و انفال مالى، باعث تقويت اراده مى‏ گردند.
4. همواره در مقابل سختى‏ ها و ناملايمات زندگى (كار و تحصيل و غيره) بردبار باشيد و استقامت به خرج دهيد.
5. سعى كنيد هر روز، در وقت معينى مثلاً صبح‏ ها، دقايقى را به ورزش و نرمش اختصاص دهيد.
6. نفس انسان، مخصوصا جوانان به خواب بعد از اذان صبح تمايل دارد. جهت تقويت اراه با اين ميل نفسانى مبارزه كنيد.
7. پيوسته به خود تلقين كنید كه من اراده ‏اى قوى دارم. توان مبارزه با خواسته‏ هاى نفسانى خويش و هم چنين غلبه بر مشكلات و مصايب را دارم. از شكست خوردن نمى‏ هراسم. اگر موفق نشدم، با كسب تجربه و انرژى و نشاط بيش تر مجددا اقدام مى‏ كنم تا به هدف و مقصد خود برسم. من توانايى رسيدن به هدف و برطرف كردن موانع و مشكلات را دارم.
8. كارى را كه شروع كرديد، با حوصله و دقت به پايان برسانيد. از رها كردن يا سر هم بندى آن بپرهيزيد.
9. با رعايت بند اول اين توصيه و مشورت با ديگران در تصميم‏ گيرى‏ ها سرعت عمل داشته باشد. از وسواس و دو دلى و امروز و فردا كردن دورى كنيد.
10. فكر خود را هم زمان به چند كار مشغول نكنيد. سعى كنيد همواره توجه شما به يك كار معطوف گردد.
11. تدبير، نظم و انضباط را در همه امور زندگى خود جارى سازيد. با برنامه ريزى دقيق و منطقى، كارهاى خود را پيش ببريد. در برنامه ‏ريزى جايى براى انعطاف و جايگزين كردن امور غير قابل پيش بينى بگذاريد.
زمان غذا خوردن، استراحت و خوابيدن، مطالعه و تفريح نمودن روى برنامه باشد. تجربه نشان داده افرادى كه كتاب، لباس يا وسايل شخصى خود را در جاى منظمى نمى‏ گذارند، بلكه هر جا كه خواستند مى‏ اندازند يا به وضع لباس و كفش و ظاهر خود توجه ندارند، به تدريج در عرصه‏ هاى مهم زندگى نمى ‏توانند تصميم جدى بگيرند. اگر چنين وصفى در شما است، آن را تغيير دهيد.
12. سعى كنيد در همه كارها به ويژه امور تحصيلى، تمركز حواس پيدا كنيد. از طريق تمركز حواس، اراده خود را تقويت نماييد.

_______________
(1) وجيهه آذرمى، معجزه اراده، انتشارات انجمن اولياء و مربيان، ص 15.
(2) همان، ص 17 - 18.
(3) وسائل الشيعه، محمد بن الحسن الحر العاملی، مؤسسة آل البيت - قم، 1409 ه. ق، ج 15، ص 162.
(4) معجزه اراده، ص 46.

منبع : سایت پرسمان قرآن


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »

با این اشخاص مشورت نکنید! 
 امیر مؤمنان علی(علیه السلام) در عهدنامه خود به مالک اشتر می فرماید: با سه گروه مشورت نکن: بخیلی که تو را از فضل و بخشش باز می دارد و از فقر و نیاز می ترساند و ترسویی که اقدام تو را سست می کند و حریصی که به ناروا حرص و آز را در نگاه تو می آراید.
امام سجاد(علیه السلام) در رساله حقوق درباره وظایف مشاور می فرماید: حق مشورت خواه این است که اگر عقیده و نظری داری از او دریغ نداری و اگر درباره محور مشورت چیزی نمی دانی او را به دانایی راهنمایی کنی.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله)فرمود: مشورت کننده ای نیست که به رشد هدایت نشود.

منبع:جرعه ای از کتاب « مفاتیح الحیات » نوشتۀ عالم بزرگوارآیت الله جوادی آملی 


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »
بهشت  زیر پای .....

پیامبر اعظم(ص):
بهشت زیر پای مادران است.

هر فرزند نیکوکاری که از روی شفقت به پدر و مادر بنگرد، برای هر نگاهی ثواب یک حج مقبول به او دهند.

امام صادق(ع):

خشنودی خداوند در خشنودی پدر و مادر است و خشم او در خشم ایشان است.

فرمانبرداری پدر و مادر، فرمانبرداری خدا و معصیت آنها، معصیت خداست.

امام علی(ع):

با پدرانتان نیکی کنید تا پسرانتان با شما نیکی کنند

ژرژ هربرت:

یک مادر خوب به صد استاد و آموزگار، برتری دارد..

شوبر:

هیچ زنی به جز مادر در زندگی پیدا نمی شود که عشق و جوانی

و آمال و آرزوهای خود را مفت و مسلّم در اختیار کسی بگذارد.

گوته:

هیچ چیز به قدر دیدن یک مادر با بچه اش روح پرور نیست،

و هیچ چیز حس احترام و تقدیس ما را به اندازه مادری که کودکانش او را احاطه کرده باشند، بیدار نمی کند.

ادگار آلن پو:

آن گاه که فرشتگان در آسمان ها، سر در گوش یکدیگر نهاده

و نجواگرانه نغمه های پرشور عشق را سر می دهند، هرگز نمی توانند کلمه ای آسمانی تر از مادر بیابند.

آناتول فرانس:

مادر، جلوه حقیقت، و خشنودی او همانند خشنودی خداوند است؛ خداوند را باید همواره خشنود نگاه داشت.

لویی پاستور :

ای پدر و مادر، ای گم‌شدگان عزیز، من همه‌چیز خود را به شما مدیون هستم.

کارل ایمرمان :

ای مادر، تو مانند ستاره مقدس در آسمان ابدیت، ثابت و درخشان خواهی ماند.»

ژول میشله:

این یک قاعده کلی است که همه مردان برجسته، عوامل برتری خود را از مادرانشان به ارث می‌برند.

رالف والدو امرسن :

تار و پود روح مادر را از مهربانی بافته‌اند.

انوره دو بالزاک :

هیچ‌گاه در زندگی نمی‌توانید محبتی بهتر، بی‌پیرایه‌تر و واقعی‌تر از محبت مادر خود بیابید

یک مادر خوب به صد استاد و آموزگار می‌ارزد.» جورج هربرت.

ژرژ هربرت:

مادر، آهن ربای قلب و ستاره قطبی چشم کودک است.

ادیسون:

دنیا هر چه دارد از من است، و من هر چه دارم از مادر


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »

در كتاب هاي كلامي كم و بيش به تفاوت كرامت و معجزه اشاره و گفته شده است كه معجزه در مفهوم خاص به انجام عملي خارق العاده از سوي پيامبر براي اثبات نبوت و صدق رسالت به كار مي رود. در حقيقت معجزه دليل تصديق ارتباط پيامبر با خدا و عالم غيب است. اما كرامت عملي غيرعادي است كه انجام دهنده آن را براي اثبات ادعاي نبوت يا امامت به كار نمي برد. به همين خاطر شيعه براي اثبات امامت ائمه(ع) به تصريح امام پيشين و مانند آن استناد مي كند و از طريق پاسخ گويي امام به پرسش هاي ديني، برخورداري پاسخ دهنده را از علم الهي(علم لدني) كه از آن در ادبيات روايي به «محدث» بودن تعبير شده، مي آزمايد. هر چند متكلمان براي امور خارق العاده اي كه گاه از امامان سرزده نيز، واژه «معجزه» را به كار برده اند. نكته ديگر اين كه واژه كرامات هم به برخي كارهاي خارق العاده اولياي الهي اطلاق شده است اما تفاوتي كه بين كرامات امامان(ع) با كرامت بزرگان زهد و تقوا ذكر شده، آن است كه گفته اند، كرامات ائمه(ع) با اذن خدا در اختيار آنان است و هرگاه اراده كنند مي توانند كرامتي را از خود بروز دهند، اما ظهور كرامات از سوي عارفان حقيقي و اوليا و ابرار به طور اتفاقي و در مواقع خاص اتفاق مي افتد.


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »

پيشواى نهم شيعيان حضرت امام محمد تقى (ع) نخستين رهبر الهى است كه در ميان امامان شيعه در خردسالى مسؤوليت مقام رفيع امامت را عهده دار گرديد.آن گرامى در سال 203 قمرى و در سن هفت سالگى بعد از شهادت پدر بزرگوارش اين مسؤوليت را پذيرفته و عملاً به هدايت و ارشاد مردم پرداخت.
در آن هنگام برخى اين سؤال را مطرح مى كردند كه آيا مى توان رهبرى جامعه را به يك كودك هفت ساله سپرد؟ آيا يك كودك هفت ساله مديريت، دورانديشى و درايت يك مرد كامل را دارد؟
از منظر باورهاى شيعه كه موضوع امامت را يك موهبت الهى مى داند، پاسخ اين پرسش روشن است، چرا كه از اين ديدگاه خداوند متعال هر كسى را كه شايسته اين مقام بداند، به منصب پيشوايى امت بر مى گزيند؛ حتى اگر در سنين كودكى باشد. مقياس سن بالا، گرچه در ميان مردم مقياسى براى رسيدن به كمال محسوب مى شود، اما در بينش وحيانى قرآن ممكن است يك فرد در سن كودكى فضائل و كمالات و شرائط رهبرى جامعه را دارا باشد و امتيازات ويژه اى را كه لازمه رهبرى و امامت و نبوت است در او موجود باشد و خداوند متعال موهبت رسالت و امامت را به او عنايت كند و اطاعت از وى را بر مردم واجب و لازم گرداند.
البته خداوند متعال از اين طريق مى خواهد به مردم بفهماند كه مقام نبوت و امامت، كه تداوم راه نبوت است، همانند منصب هاى معمولى نيست كه با زمينه ها و شرايط عادى انجام پذيرد، بلكه مقام معنوى نبوت و امامت مافوق اين مناصب بوده و زمينه ها و شرايط ويژه اى مى طلبد.
در عصرى كه زمينه امامت پيشواى نهم فراهم آمده بود و آن حضرت در دوران كودكى اين منصب آسمانى را عهده دار گرديد، از اين دست سؤالات زياد مطرح مى شد و پاسخهاى مناسب نيز ارائه مى گرديد. به همين دليل چون مسئله تقريباً در زمان امام جواد(ع) حل شده تلقى شده بود، ديگر در مورد امام هادى(ع) كه در سن 8 سالگى و امام زمان (ع) كه در 5 سالگى به امامت رسيدند، اين پرسشها تكرار نگرديد.
نقل يكى از رواياتى كه در اين زمينه وارد شده است، در اينجا مناسب مى نمايد:
روزى يكى از شيعيان در محضر امام رضا(ع) پرسيد: مولاى من! اگر خداى ناكرده براى وجود مقدس شما حادثه اى پيش آيد، به چه كسى رجوع كنيم؟ امام رضا(ع) با كمال صراحت فرمودند: به پسرم ابوجعفر (امام جواد(ع)). آن مرد از شنيدن اين سخن تعجب كرد، چرا كه امام نهم (ع) كودكى بيش نبود و آن مرد وى را كم سن و سال ديد. امام رضا(ع) از سيماى متعجب و نگاه هاى ترديدآميز او، انديشه ناباورانه اش را دريافت و به او فرمود: اى مرد! خداى سبحان عيسى بن مريم (ع) را به عنوان پيامبر و فرستاده خود برگزيد و او را صاحب شريعت معرفى كرد، در حالى كه خيلى كوچكتر از فرزندم ابوجعفر بود.
امام هشتم (ع) براى اثبات امامت حضرت جواد(ع) و پاسخ به شبهات طرح شده، گاه از آيات قرآن و دلايل تاريخى بهره مى گرفت و گاهى نيز از تفضلات الهى و تأييدات غيبى استفاده مى كرد.
در اين رابطه حسن بن جهم مى گويد: در حضور امام هشتم(ع) نشسته بودم كه فرزند خردسالش را صدا كرد. آن سلاله پاك نبوى نيز در پاسخ به نداى پدر به جمع ما پيوست. امام رضا(ع) لباس آن كودك را كنار زده و به من فرمود: ميان دو شانه اش را بنگر! چون به ميان دو كتف او نگاه كردم، چشمم به يكى از شانه هايش به مهر امامت افتاد كه در ميان گوشت بدن قرار داشت. فرمود: آيا اين مهر امامت را مى بينى؟ شبيه همين در روى شانه پدرم نيز وجود داشت.


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »


هر وقت که سرت به درد آمد نالان شوی و سوی من آیی

چون درد سرت شفا بدادم یاغی شوی و دگر نیایی

ما هر وقت با خدا کار داریم می گوییم خدا…….

چقدر خوب است وقتی هم که کار نداریم ……….

 


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »
..

موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 7 اسفند 1396نظر دهید »

1 3 4 5 6

جستجو
تصاویر
ذکر روز
حدیث روز
دريافت کد
 لوگوي سايت مراجع معظم تقليد
 
اسرار عبادات